Amnesty International żąda moratorium na sprzedaż Pegasusa

Opublikowano: 25.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1208

Dla Amnesty International afera podsłuchów dziennikarzy, polityków i działaczy praw człowieka dowodzi „światowego kryzysu praw człowieka”.

Według organizacji, dopóki nie ma międzynarodowych reguł i obostrzeń w stosowaniu programów szpiegujących, należy wprowadzić moratorium na sprzedaż izraelskiego programu, który wyraźnie działa przeciw podstawowym wolnościom w wielu krajach.

Rewelacje na temat skali podsłuchów i inwigilacji za pomocą Pegasusa opracowanego przez izraelski reżim apartheidu na podstawie doświadczeń zbrojnego okupowania i śledzenia Palestyńczyków, „jasno wskazuje na zagrożenie i szkody, na które są narażone osoby nielegalnie wzięte na cel”. Komunikat organizacji podpisany przez jej przewodniczącą Agnès Callamard mówi, że izraelska spółka wojskowa NSO, do której Pegasus należy, „to przedsiębiorstwo niebezpiecznego sektora, działającego na granicy legalności. (…) Należy jak najszybciej wzmocnić międzynarodową reglamentację działań cyberinwigilacji (…) i kontrolować ten sektor”.

Organizacja domaga się „natychmiastowego moratorium” na „eksport, sprzedaż, transfery, i stosowanie tego typu technologii nielegalnego nadzoru”. Wyraża też nadzieję, że to zaalarmuje „w końcu” państwa świata w kwestii „absolutnie koniecznej reglamentacji tego sektora” o mocno nieprzejrzystych warunkach kontroli społecznej. „Jeśli nawet światowi przywódcy znaleźli się wśród celów Pegasusa, to znaczy, że prawa zwykłych obywateli, a szczególnie aktywistów praw człowieka, dziennikarzy i adwokatów są w niebezpieczeństwie”.

Program szpiegujący Pegasus wprowadzony zdalnie do smartfona pozwala przejąć wiadomości, zdjęcia, kontakty, jak też włączać mikrofon i kamerę dla stałego podsłuchu, oprócz połączeń telefonicznych i wideo. Amnesty, wraz z organizacją Forbidden Stories dotarły do listy ok. 50 tys. numerów telefonów wyselekcjonowanych przez klientów spółki NSO. Są na niej politycy opozycji lub rządzących, dziennikarze, szefowie przedsiębiorstw, działacze społeczni i właściwie wszyscy, którzy mogą być obiektem zainteresowania tajnych służb.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.