Amnesty International oskarża kraje skandynawskie o tolerowanie gwałtów

Opublikowano: 04.04.2019 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2170

W opublikowanym wczoraj raporcie międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka oskarżyła cztery kraje nordyckie – Danię, Norwegię, Szwecję i Finlandię – znane z pionierstwa w kwestii równości płci, o „bardzo wysoką” liczbę gwałtów i brak mechanizmów pomocy ofiarom. Według Amnesty, luki w prawie i seksistowskie stereotypy pociągnęły za sobą „rozpowszechnioną bezkarność” gwałcicieli.

Już w opublikowanych niedawno statystykach Europejskiego Instytutu Równości Kobiet i Mężczyzn kraje nordyckie wypadły bardzo źle: w Danii, Finlandii i Szwecji część kobiet, które stały się ofiarami seksualnych nadużyć, to średnio 30 proc., podczas gdy średnia europejska to 22 proc.

W Danii gwałty są rzadko zgłaszane, a szanse na śledztwo czy skazanie sprawców są „bardzo małe” – mówi raport AI. W Szwecji policja traktuje takie sprawy bez stosowania spójnych metod śledztwa, ze znacznymi opóźnieniami analiz medycznych i przesłuchań podejrzanych.

W Finlandii niektóre ofiary miały pozytywne doświadczenia z policją, lecz przebieg innych spraw wskazuje, że „głęboko zakorzenione przesądy” na temat gwałtu stanowiły nieprzekraczalne przeszkody w dochodzeniu sprawiedliwości. Amnesty zwraca też uwagę, że w Norwegii brak podstawowej prewencji i polityki walki z jego konsekwencjami.

Na razie na raport zareagowały jedynie władze szwedzkie. Minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg uznał użyteczność raportu, ale jego zdaniem wysoka stopa gwałtów wynika z większej niż kiedyś liczby zgłoszeń, co jest wynikiem polityki równościowej. „Wiemy, że jest jeszcze dużo do zrobienia” – mówił minister – „Musimy upewnić się, że śledztwa są prowadzone i kończą się skazaniami”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

Komentarz “Wolnych Mediów”

Poprawność polityczna nie pozwoliła skandynawskim mediom, politykom i Amnesty International zająknąć się, że liczba gwałtów powiązana jest ze wzrostem liczba imigrantów-mężczyzn z Afryki, Bliskiego Wschodu, Afganistanu, Pakistanu i okolic.


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Dawid 04.04.2019 13:30

  Racja admin.

 2. kuralol 05.04.2019 08:16

  Cały czas obowiązuje fatwa ze w czwartki po godzinie 19 Allach nie patrzy na Ziemię i można wtedy gwałcić bez konsekwencji moralnych. Fatwę wydaje iman a staje się ona prawem gdy trzech imanów mu to zatwierdzi. Wtedy fatwa dopisuje się do prawa Koranu i zaczyna obowiązywać. Jakież to nowoczesne!

 3. MasaKalambura 05.04.2019 13:22

  Kuralol po co piszesz te bzdury? W islamie gwałt karany jest nawet śmiercią.

 4. beton234 05.04.2019 14:15

  MasaKalambura, ty tak na serio czy może to jakaś nieudolna prowokacja??? “W islamie gwałt karany jest nawet śmiercią”…Tak, jasne, a tutaj tylko parę przykładów jak to prawo w krajach islamskich jest egzekwowane i przeciwko komu:

  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/norwezka-zgwalcona-w-dubaju-skazana-za-seks-pozamalzenski,340524.html
  https://niezalezna.pl/89268-brytyjka-zgwalcona-w-dubaju-uwieziona-sprawcy-sa-wolni

  I kilka innych przykładów żeby nie było że chłopaki sa jakoś szczególnie cięci na Europejki:

  http://www.listyznaszegosadu.pl/pl/article_print.php?id=601394

  Rozumiem Masa że sam jesteś przedstawicielem/-ką tej niosącej całemu światu pokój, miłość i tolerancję religii ale na litość, miejże człowieku choć odrobinę dystansu i obiektywizmu.

 5. MasaKalambura 05.04.2019 16:11

  Owszem jestem i zgadzam się z tezą artykułu, jak również i twoją, że egzekwowanie kar oraz mocno dyskusyjny, (seksistowski, zrzucający winę na kobietę) sposób orzekania kar za gwałt w wielu krajach muzułmańskich czy w krajach północy może wymagać zmiany. Nie zmienia to faktu, że Islam nakazuje bezwzględne ściganie i karanie przestępców, w tym przestępców seksualnych.

  Ważne jednak jest zauważenie faktu, że seksualność otoczenia w krajach muzułmańskich, podobnie jak do niedawna również w reszcie świata nie była aż tak wszechobecna. Coś co kiedyś było pornografią, dziś jest powszechne w reklamie czy filmie. Kobiecy strój dziś to sposób na pokazanie wszystkiego i każdemu.

  Możliwe zatem, że egzekwujący prawo w krajach skandynawskich biorą pod uwagę kulturowy szok nowo przybyłych z krajów znacznie mocniej seksualnie powściągliwych. Jednak nie twórzmy mitu, że muzułmanie zgadzają się na puszczanie zboczeńców wolno, albo przerabianie prawa na ich korzyść. Nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem. Łapać, karać i się nie patyczkować.

 6. Doctor Who 09.04.2019 15:28

  Masa jak zwykle kłamie, mając nadzieję że nikt tego nie zauważy. Islam zezwala na gwałcenie niewiernych. Czyli zamiast wpuszczać gwałcicieli, pozwalać im gwałcić i wtedy karać, lepiej nie wpuszczać. Mogą też zmienić wiarę. Ponieważ gromko się tego domagają od innych, sami nie powinni mieć problemu ze zmianą wiary przyjeżdzając do krajów skandynawskich. Wtedy islam i jego zezwolenie na gwałty nie będzie już dla nich zasłoną dymną. Kobiecy strój tak prowokujący w/g Ciebie Masa u normalnych ludzi wzbudza co najwyżej zachwyt. U kryminalistów wzbudza chęć gwałtu. Przypomnę fraszki Kochanowskiego i prozę i poezję francuską, grecką, ta cześć świata tylko chwilami była powściągliwa seksualnie. To, że islamiści mają fobię na temat kobiet, kwalifikuje ich do leczenia. Nawiasem mówiąc ograniczenia seksualne wprowadzało chrześcijaństwo rodem z tego samego miejsca co islam.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.