Amnesty International krytycznie o Polsce

Opublikowano: 25.02.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 387

Uchwalanie ustaw bez społecznych konsultacji, penalizacja „obrazy uczuć religijnych”, ksenofobia podsycana przez urzędników państwowych – to tylko niektóre przejawy łamania praw człowieka w Polsce.

Opublikowany 23 lutego raport Amnesty International ocenia przestrzeganie praw człowieka w 2015 roku, w 160 krajach, wskazując obszary, w których najdobitniej prawa te były łamane lub niedostatecznie uregulowane ustawodawczo.

Pisząc o Polsce, autorzy raportu krytycznie ocenili proces legislacyjny i zapisy znowelizowanej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym; w tym te, które stanowią, że Trybunał podejmuje decyzje większością 2/3 głosów, zamiast zwykłą większością oraz rozpoznawanie spraw w pełnym składzie zamiast dziewięciu sędziów, co może spowodować nadmierne wydłużanie terminów orzekania. Nie umknęło też ich uwadze kwestionowanie przez prezydenta Dudę „legalności” wyboru sędziów przez Sejm ubiegłej kadencji.

Podkreślili też, że Sejm przyjął szereg ustaw bez konsultacji i publicznej debaty, w tym powszechnie krytykowaną nową ustawę medialną dającą rządowi bezpośrednią kontrolę nad stanowiskami zarządczymi w mediach publicznych.

Nie omieszkali napisać o przymusowym wysiedleniu, w lipcu 2105 r., z nieformalnego miejsca zamieszkania we Wrocławiu, rodzin Romskich, w tym dzieci i zniszczeniu ich własności.

Raport przypomniał też niechlubną współpracę Polski z CIA w tym bezprawne przewiezienie, tajne przetrzymywanie i torturowanie mężczyzn oraz opieszałość prowadzonego w tej sprawie śledztwa.

Mimo rekomendacji związanej z Radą Europy Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji polski Sejm nadal nie przyjął ustaw rozszerzających katalog przestępstw z nienawiści o orientację seksualną, tożsamość płciową i niepełnosprawność.

Jedną chyba z najbardziej żenujących dla Polski spraw, o której piszą autorzy, jest klimat nietolerancji wobec przyjęcia ewentualnych syryjskich uchodźców z Grecji i Włoch. Zauważyli też, że klimat ten był podsycany przez ksenofobiczne wypowiedzi urzędników państwowych.

Raport przypomina, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 r., stwierdzające, że niezgodny z konstytucją jest obowiązek wskazania przez lekarza korzystającego z „klauzuli sumienia” innego lekarza żeby zagwarantować kobiecie dostęp do legalnej aborcji, jest sprzeczne z wcześniejszym orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jako przykład łamania praw człowieka w Polsce, przedstawiane jest także październikowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o zgodności z konstytucją przepisu, który penalizuje „obrazę uczuć religijnych”.

Mimo rekomendacji Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) polski Sejm, nie przyjął ustaw rozszerzających listę przestępstw z nienawiści m.in. o orientację seksualną, tożsamość płciową i niepełnosprawność. Odrzucił też dwa projekty ustaw o małżeństwach tej samej płci, a przyjęta we wrześniu 2015 r. ustawa o uzgodnieniu płci, która umożliwiała metrykalne uzgodnienie płci osób transpłciowych została zawetowana przez Prezydenta.

Obserwując obecną polską scenę polityczną można mieć pewność, że autorom przyszłorocznego raportu niestety nie zabraknie tematów do omówienia.

Autorstwo: TMS
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bro 25.02.2016 10:58

    Ciekawe od kogo AI dostała zlecenie na oburzenie – bo na zgłoszenia o faktycznym łamaniu praw człowieka w krajach EU AI nie kiwnie nawet palcem. Na mój gust ta organizacja to jakaś Agentura

  2. MB 25.02.2016 10:59

    Władzom naszego biednego kraju można robić masę zarzutów, ale AI jak zwykle nie widzi głównych problemów, tylko zastępcze. Amnesty International, jak wszystkie inne duże organizacje pozarządowe walczące o prawa człowieka, zwierząt czy kogokolwiek, padła dawno temu ofiarą swoich sponsorów. Polecam np. ten artykuł: http://www.konserwatyzm.pl/artykul/5344/amnesty-international-drugie-dno

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.