Amerykańskie władze nakazały bankom utrzymywanie relacji z Rosją

Opublikowano: 09.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1213

Amerykańscy kongresmeni debatując na temat kolejnych sankcji przeciwko Rosji dowiedzieli się, że ich rząd polecił bankom utrzymywanie relacji z rosyjskimi przedsiębiorstwami. Stany Zjednoczone mimo pomocy wysyłanej Ukrainie nie chcą bowiem ponosić gospodarczych konsekwencji trwającego konfliktu, a przede wszystkim kolejnych restrykcji wymierzonych w Rosję.

Agencja Bloomberg twierdzi, że sprawa utrzymywania relacji amerykańskich banków ze strategicznymi rosyjskimi firmami została ujawniona pod koniec września podczas przesłuchania w Kongresie USA. Wszystko za sprawą pytań kongresmena Brada Shermana z Partii Demokratycznej, który chciał dowiedzieć się, kiedy bank JP Morgan i Citigroup zerwą swoje kontakty z Rosjanami.

Polityk zarzucał instytucjom finansowym wykorzystywanie luk w sankcjach, aby nie wycofywać się z interesów z rosyjskimi przedsiębiorstwami. Przedstawiciel JP Morgan, James Dimon, miał wówczas ujawnić, że jego bank utrzymuje wspomniane relacje, bo w ten sposób wykonuje instrukcje wydane przez amerykański rząd.

Według Bloomberga prezydent Joe Biden i jego administracja deklaratywnie wspierają dalsze zaostrzanie sankcji wobec Rosji, ale tak naprawdę chcą minimalizować ich ekonomiczne skutki. Dalsze restrykcje mogłyby bowiem przyczynić się do „zduszenia gospodarki”, a także do pojawienia się międzynarodowego kryzysu gospodarczego.

Już wcześniej pojawiały się doniesienia o zachęcaniu amerykańskich przedsiębiorstw do utrzymywania relacji z Rosjanami, przede wszystkim w obszarach wciąż nieobjętych sankcjami. Namawiają do tego zwłaszcza Departament Skarbu i Departament Stanu. Ten pierwszy według ekspertów cytowanych przez agencję zapewne będzie kontynuował spotkania z bankami w tej sprawie.

Na podstawie: Bloomberg.com, Reuters.com, Money.pl
Źródło: Autonom.pl

8

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 09.11.2022 18:57

    No bo to przecież Europa i reszta świata ma przestać handlować z Rosją. Mu tu w USA mamy swoje interesy z ruskimj i nic wam do tego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.