Amerykańskie media ujawniły „niebywałą broń” Trumpa

Opublikowano: 13.09.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 158

Prezydent USA Donald Trump, mówiąc o „niebywałej” amerykańskiej broni, która podobno nie ma odpowiednika ani w Rosji, ani w Chinach, najprawdopodobniej miał na myśli głowice nuklearne W76-2, o których powstaniu i eksploatacji wojsko USA poinformowało w 2018 r. – pisze „Popular Mechanics”. „Najprawdopodobniej prezydent miał na myśli nowe głowice atomowe W76-2, które miały być umieszczone na pociskach balistycznych Trident D-5 bazowania podwodnego” – pisze gazeta.

Po raz pierwszy o głowicach jądrowych W76-2 administracja Białego Domu wspomniała w lutym 2018 r. jako o broni, która „pomoże zapobiegać wszelkiemu błędnemu rozumieniu luk w amerykańskich regionalnych siłach odstraszania”.

Aktualnie w amerykańskiej marynarce wojennej służy 12 atomowych okrętów podwodnych uzbrojonych w około 20 pocisków balistycznych Trident D-5, z których każdy może mieć od czterech do pięciu głowic jądrowych W76-2. Publikacja szacuje, że siła wybuchowa jednej z takich głowic jest około sześć razy większa niż bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i wynosi około 100 kiloton. Jak dodaje, amerykański okręt podwodny u wybrzeży Kanady może zaatakować zachodnią część Rosji 80-100 takimi głowicami.

Wcześniej gazeta „The Washington Post”, powołując się na fragmenty książki amerykańskiego dziennikarza Boba Woodwarda „Rage”, pisała, że Trump mówił o posiadaniu przez Stany Zjednoczone broni jądrowej, o której Rosja i Chiny nawet nie słyszały, podczas rozmyślań o tym, jak blisko USA były wojny z Koreą Północną w 2017 roku. W 2019 roku USA rozpoczęły rozmieszczanie głowic o małej mocy W76-2 na SLBM Trident-II.

W Moskwie rozpoczęcie produkcji w Stanach Zjednoczonych nowej głowicy nuklearnej o niskiej wydajności uznano za czynnik, który nie zwiększa bezpieczeństwa we współczesnym świecie – powiedział ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow w wywiadzie dla „Sputnika”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o