Amerykańskie media ujawniły „niebywałą broń” Trumpa

Opublikowano: 13.09.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 492

Prezydent USA Donald Trump, mówiąc o „niebywałej” amerykańskiej broni, która podobno nie ma odpowiednika ani w Rosji, ani w Chinach, najprawdopodobniej miał na myśli głowice nuklearne W76-2, o których powstaniu i eksploatacji wojsko USA poinformowało w 2018 r. – pisze „Popular Mechanics”. „Najprawdopodobniej prezydent miał na myśli nowe głowice atomowe W76-2, które miały być umieszczone na pociskach balistycznych Trident D-5 bazowania podwodnego” – pisze gazeta.

Po raz pierwszy o głowicach jądrowych W76-2 administracja Białego Domu wspomniała w lutym 2018 r. jako o broni, która „pomoże zapobiegać wszelkiemu błędnemu rozumieniu luk w amerykańskich regionalnych siłach odstraszania”.

Aktualnie w amerykańskiej marynarce wojennej służy 12 atomowych okrętów podwodnych uzbrojonych w około 20 pocisków balistycznych Trident D-5, z których każdy może mieć od czterech do pięciu głowic jądrowych W76-2. Publikacja szacuje, że siła wybuchowa jednej z takich głowic jest około sześć razy większa niż bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i wynosi około 100 kiloton. Jak dodaje, amerykański okręt podwodny u wybrzeży Kanady może zaatakować zachodnią część Rosji 80-100 takimi głowicami.

Wcześniej gazeta „The Washington Post”, powołując się na fragmenty książki amerykańskiego dziennikarza Boba Woodwarda „Rage”, pisała, że Trump mówił o posiadaniu przez Stany Zjednoczone broni jądrowej, o której Rosja i Chiny nawet nie słyszały, podczas rozmyślań o tym, jak blisko USA były wojny z Koreą Północną w 2017 roku. W 2019 roku USA rozpoczęły rozmieszczanie głowic o małej mocy W76-2 na SLBM Trident-II.

W Moskwie rozpoczęcie produkcji w Stanach Zjednoczonych nowej głowicy nuklearnej o niskiej wydajności uznano za czynnik, który nie zwiększa bezpieczeństwa we współczesnym świecie – powiedział ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow w wywiadzie dla „Sputnika”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o