Amerykański „prezydent” Wenezueli nie płaci

Opublikowano: 28.11.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1171

Ekipa prawna wenezuelskiego renegata Juana Guaido, którego Amerykanie mianowali „prezydentem” Wenezueli w 2018 r., została ostrzeżona, że będzie miała „bardzo poważne kłopoty”, jeśli nie opłaci dotychczasowych kosztów sądowych w sprawie sporu o wenezuelskie złoto zdeponowane w Banku Anglii. Tymczasem Amerykanie nie chcą płacić, co niepokoi Guaido.

Spór przed angielskimi sądami między rządem wenezuelskim a Juanem Guaido, który po amerykańskiej nominacji uważa się za faktycznego właściciela złota, staje się coraz bardziej groteskowy: okazało się, że Stany Zjednoczone – z nieznanych przyczyn – nie chcą opłacić tych kosztów, w wysokości ok. 530 tys. euro, co stawia Guaido pod ścianą, gdyż on też płacić nie ma zamiaru. W pierwszej instancji angielski sąd musiał rozstrzygnąć, kto rządzi Wenezuelą i ma prawo do złota. Orzekł w końcu w październiku, że jest to druga strona – Bank Centralny Wenezueli pod rządami socjalistów.

Prawnicy Guaido odwołali się, lecz do tej pory nie zapłacili wymaganych kosztów sądowych. Sędzia Sara Cockerill z sądu handlowego na ostatniej rozprawie administracyjnej poprzez wideo, powiedziała im, że muszą „wymyślić jakieś lepsze usprawiedliwienie”, gdy argumentowali, że nie sposób zapłacić z powodu amerykańskich sankcji finansowych nałożonych na Wenezuelę. Sam Guaido był pewien, że przejęcie wenezuelskiego złota zostanie opłacone przez administrację amerykańską, a tymczasem przelew nie nadchodzi.

Może to być związane z wewnątrzamerykańskimi sporami o wybory prezydenckie i ewentualną zmianą administracji. Guaido dwa dni temu wyraził nadzieję, że ekipa Joe Bidena go nie opuści, gdyż zawsze popierał on „obie amerykańskie partie”, pragnące zmiany rządu w Wenezueli na proamerykański. Biden w czasie kampanii wyborczej zapewniał, że utrzyma sankcje przeciw Wenezueli, ale nie jest jasne, czy zechce jeszcze stawiać na Guaido, który nie może się pochwalić żadnym sukcesem. W Wenezueli jest raczej wyśmiewany, jako służący gringos. Do tej pory nie udało mu się zjednoczyć prawicowej opozycji, a zamachy stanu, które próbował przeprowadzić na zamówienie Waszyngtonu, spaliły na panewce.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.