Amerykańscy konserwatyści kłamią najwięcej

Opublikowano: 21.05.2015 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 299

Amerykański portal zajmujący się m.in. monitorowaniem rzetelności pracy dziennikarzy wiodących mediów w USA ujawnił wyniki najnowszego badania. Są wstrząsające. Najwięcej kłamstw i manipulacji jest udziałem konserwatywnej stacji FoxNews.

Truth-O-Meter to nazwa projektu uruchomionego przez dziennikarzy portalu Pundit Fact. Wraz z portalami Polit Fact i Tampa Bay tworzy on swoiste internetowe konsorcjum dziennikarzy kontrolujących jakość pracy swoich kolegów po fachu zatrudnionych w mediach głównego nurtu w Stanach Zjednoczonych. W ramach tego projektu grupa analityków na co dzień przegląda najważniejsze serwisy informacyjne, programy publicystyczne i talk showy, które są popularnymi platformami dla politycznych komentarzy. Podawane informacje oceniane są w kategoriach tego jak wiele prawdziwych, a jak wiele fałszywych elementów zawierają oraz na ile rzetelnie opisują całość danego zjawiska, które jest ich istotą. Potem tworzony jest specjalny ranking.

W przeprowadzonym niedawno badaniu w ramach projektu Truth-O-Meter najgorzej wypadała propagandowa tuba radykalnej amerykańskiej prawicy (niestety, niejednokrotnie bardziej liberalnej niż od polskiej umiarkowanej prawicy) – Fox News. Ponad połowę informacji określono jako „całkowicie nieprawdziwe”. Jedynie osiem proc. zaś zakwalifikowano jako „jednoznacznie prawdziwe”, a niecałe 40 proc. jako „częściowo prawdziwe” lub „w większości prawdziwe”.

Okazuje się jednak, iż liberalne, kojarzone z Demokratami, amerykańskie media kłamią równie chętnie. Stacja MSCNBC, która powszechnie uznawana jest za liberalny ekwiwalent Fox News, także podaje wiele fałszywych lub częściowo fałszywych informacji, niemniej, proporcja pomiędzy prawdą i kłamstwem zachwiana jest w nieco mniejszym stopniu. MSCNBC podje – zgodnie z wynikami badania – więcej informacji prawdziwych niż fałszywych, zaś jeśli chodzi o najniższą kategorię, widomości całkowicie zmanipulowanych, to stacji tej nie udało się osiągnąć nawet połowy wyniku Fox News. Pomiędzy MSCNBC i Fox News plasuje się CNN, ponad 40 proc. podawanych tam informacji określono jako „w większości prawdziwe”, 19 proc. zaś jako „częściowo prawdziwe” lub „całkowicie prawdziwe”.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o