Amerykanie symulują na Hawajach konflikt militarny z Chinami

Opublikowano: 02.11.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1355

W dniach 31 października – 9 listopada 2022 roku na obszarze amerykańskiego archipelagu Hawajów siły zbrojne Stanów Zjednoczonych przeprowadzają manewry, których celem jest przygotowanie personelu wojskowego do ewentualnego konfliktu zbrojnego z Chinami. W ćwiczenia zaangażowanych jest około 6 tys. żołnierzy USA oraz 8,5 tys. członków innych amerykańskich służb.

Dowódca amerykańskiej armii na obszar Pacyfiku Charles Flynn, młodszy brat byłego dyrektora wywiadu wojskowego Pentagonu a także doradcy Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna, w trakcie telekonferencji z dziennikarzami, która odbyła się w czwartek 27 października stwierdził, że ćwiczenia te przygotowują żołnierzy do konfliktu w tropikalnych dżunglach oraz na archipelagach znajdujących się na całym Indo-Pacyfiku, nie wspominając jednak, że przeciwnikiem Amerykanów są Chińczycy. Stwierdził on iż: „[…] patrzymy na wszystkie zagrożenia, które mamy tutaj w regionie i tworzymy scenariusz, który rzuca wyzwanie naszym liderom, żołnierzom, dowódcom i organizacjom, aby działać przeciwko każdemu przeciwnikowi i każdemu zagrożeniu, które może się tutaj pojawić”.

Nietrudno jednak się domyśleć, że to właśnie ChRL jest głównym rywalem USA w walce o dominację na obszarze zachodniego Pacyfiku i wyspiarskich krajów tam się znajdujących. Tym bardziej, że opublikowana w czwartek nowa Strategia Obrony Narodowej USA jasno definiuje Chiny oraz ich armię jako największe zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa.

Generał brygady Jeffrey VanAntwerp z 25 Dywizji Piechoty armii Stanów Zjednoczonych stwierdził podczas tej samej telekonferencji, że środowisko, w którym przeprowadzane są ćwiczenia, jest „najbardziej realistycznym środowiskiem szkoleniowym, jakie można stworzyć”.

Najważniejszym komponentem amerykańskich sił zbrojnych, który bierze udział w ćwiczeniach jest 2 Brygadowa Drużyna Bojowa 25 Dywizji Piechoty. W manewrach biorą udział także żołnierze z 3 Pułku Lądowego Korpusu Piechoty Morskiej, niszczyciel marynarki wojennej, 1 Grupa Sił Specjalnych oraz Siły Powietrzne.

Na najważniejszej hawajskiej wyspie a więc Oahu żołnierze ćwiczą na terenie Stacji Sił Powietrznych Bellows, lotniska wojskowego Dilingham, obszaru treningowym Kahuku, pasma górskiego Kawailoa, Helemanu Plantation oraz instalacji amerykańskiej armii Schofield Barracks. Na wyspie Hawaje (ang. Hawaii) z kolei żołnierze będą ćwiczyć na obszarze szkoleniowym Pohakuloa – największej instalacji wojskowej Pentagonu na całym Oceanie Spokojnym.

Oprócz wojsk amerykańskich w ćwiczenia zaangażowani będą także żołnierze z Filipin, Indonezji oraz Tajlandii. Obserwatorami manewrów będą z kolei Australijczycy, południowi Koreańczycy, Japończycy oraz Singapurczycy.

Dowódca 25 Dywizji Piechoty, która bierze udział w manewrach, generał major Joseph Ryan stwierdził, że nie są to ostatnie tego typu ćwiczenia – będą się one odbywać regularnie każdego roku.

Autorstwo: Terminator 2019
Na podstawie: SpectrumLocalNews.com, Stripes.com, TheDefensePost.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.