Amerykanie ostrzegają przed ekshumacją w Treblince

Opublikowano: 12.04.2019 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 991

Stany Zjednoczone mają po raz kolejny naciskać na polski rząd, tym razem w sprawie śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącego niemieckich zbrodni w Treblince. Wśród ich ofiar poza Polakami byli także Żydzi, dlatego Departament Stanu USA nie wyobraża sobie, aby ekshumacje zostały przeprowadzone bez wcześniejszych konsultacji ze środowiskami żydowskimi.

Już w najbliższy poniedziałek śledczy z IPN-u chcą przeprowadzić całą procedurę na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Treblince, ponieważ niedawno na jego terenie odnaleziono ludzkie szczątki i łuski od nabojów. Tym samym pod lupą prokuratorów znajdą się nieznane dotąd miejsca pochówku ofiar znajdujące się na terenie Treblinki I, która była w czasie II wojny światowej obozem pracy dla Polaków i Żydów.

Możliwość odkrycia żydowskich szczątków okazuje się być największym problemem, bo rzekomo zgodnie z żydowską tradycją zwłoki są nienaruszalne, dlatego nie powinno się przeprowadzać podobnych operacji. Właśnie pod tym pretekstem w 2001 roku zablokowano zresztą ekshumację w Jedwabnym, gdzie w 1941 roku miało dojść do rzekomego pogromu żydowskich mieszkańców miasteczka.

W sprawę śledztwa IPN w Treblince włączył się Departament Stanu USA, który za pośrednictwem Matthew G. Boyse’a z Biura Stosunków z Europą Departamentu Stanu napisał list do polskiego ambasadora Piotra Wilczka oraz jego zastępcy Pawła Kotowskiego. Amerykanie domagają się w nim uwzględnienia opinii społeczności żydowskiej na temat możliwej ekshumacji z powodu „poważnych obaw natury religijnej”.

Na podstawie: DoRzeczy.pl, Onet.pl
Źródło: Autonom.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 6 , średnia ocena wartości wpisu: 3,33 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. beth 12.04.2019 16:28

    Jankesi ostrzegają zatem na kolana i pokłony dla tych sojuszników zza wielkiej wody.

  2. Cosmo 12.04.2019 18:57

    Jak jest list, to już można zapomnieć o wykopaliskach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.