Amerykanie odchodzą od instytucjonalnej religii

Opublikowano: 12.10.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 211

Zgodnie z najnowszym sondażem Pew Research Center i telewizji PBS coraz więcej Amerykanów, zwłaszcza młodych, nie utożsamia się z żadną zinstytucjonalizowaną religią. Maleje też udział protestantów w populacji USA.

Według sondażu 19,6% mieszkańców USA (46 mln ludzi) deklaruje brak przywiązania do jakiegokolwiek Kościoła. Jest to najwyższy odsetek od początków badań opinii na ten temat i wyższy o 5 pkt proc., niż pięć lat temu.

W grupie tej 68% nadal deklaruje wiarę w Boga. Ateistów i agnostyków  jest około 6% ludności kraju. Najwięcej osób nieidentyfikujących się ze zorganizowaną religią jest w grupie dorosłych w wieku poniżej 30 lat – około 33 procent.

Według badania członkowie Kościołów protestanckich stanowią obecnie 48%. Po raz pierwszy ich odsetek spadł poniżej połowy populacji.

Spośród Amerykanów nienależących do żadnego Kościoła, aż 68% to zwolennicy Partii Demokratycznej, popierający prawo do aborcji i legalizację małżeństw homoseksualnych.

Opracowanie: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

26
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Stanlley
Użytkownik

A to ciekawe ilu jest protestantów… Dużo… co jednak nie przeszkadza mormonom piastować najważniejsze stanowiska w państwie, na których protestantów brak.

papamobile
Użytkownik
papamobile

Czyli łącznie prawie 26% z ok. 307 mln Amerykanów (wychodzi ponad 79 mln) nie utożsamia się z żadną religią (w tej liczbie agnostycy i ateiści – m.in. żydowscy politycy, bankierzy, finansiści, biznesmeni?), z czego 68% (ok. 54 mln) to zwolennicy Partii Demokratycznej – zwolenników prawa do aborcji i legalizacji małżeństw homoseksualnych. Widać proporcje?
@Stanley Żydów w USA jest jeszcze mniej niż protestantów, a ile i jakie zajmują stanowiska? Więc czyje prawa i zwyczaje są narzucane większości?
Ludziom to się już nie w głowach, ale w d… przewraca, dlatego odchodzą od religii. Po co im skrupuły, kaganiec moralny, wyrzuty sumienia?

23
Użytkownik
23

zeby miec taki kaganiec czy wyrzuty nie trzeba byc jakims wiernym

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Dokładnie – poza tym religijni wcale nie mają takiego kagańca ani wyrzutów sumienia – wystarczy spojrzeć na to co się dzieje na ulicach mexico city, czy w kolumbii – wszyscy żarliwie katoliccy z wisiorkiem maryji panny zabijają torturują i porywają w imię narkotyków pieniędzy zemsty, oblewają kobietom twarz kwasem (to w kolumbii) a następnie chodzą i żarliwie się modlą w kościele.

Utożsamianie religii z systemem moralnym i jakoby religie jako jedyne miały monopol na sumienie i moralność to trochę absurd.

papamobile
Użytkownik
papamobile

Ależ mają, mają. Czasami większe niż wierzący.

papamobile
Użytkownik
papamobile

Ważna jest etyka postępowania. Znam bardzo etycznych niewierzących.

papamobile
Użytkownik
papamobile

To, że katolicy (w tym księża) popełniają czyny haniebne nie znaczy, że to katolicyzm jest winny. Powinni za to ponieść konsekwencje tak, jak wszyscy.

papamobile
Użytkownik
papamobile

@realista Chyba sam nie wierzysz w to, co tu wypisujesz. Spowiedź to nie “reset”.

papamobile
Użytkownik
papamobile

Wśród katolików też są źli ludzie.

papamobile
Użytkownik
papamobile

System ateistyczny też może oznaczać pewien schemat: nie ma Boga – więc zabijam, cudzołożę, kradnę, oszukuję…
Kościół jest powszechny, dla wszystkich: głupich i mądrych także. Spróbuj wcielać w życie naukę Jezusa. Nie jest to łatwe. Ważne jest przyznanie się do błędów – grzechów przed samym sobą, wyrażenie żalu, skruchy, chęć zadośćuczynienia, chęć podążania dobrą drogą.
To, czy jest to dobra, czy niedobra wiara – każdy ma swoje zdanie.

papamobile
Użytkownik
papamobile

Nie jest łatwo być dobrym katolikiem w dzisiejszych czasach, tak samo jak niełatwo być dobrym człowiekiem – ateistą.

papamobile
Użytkownik
papamobile

Walka wewnętrzna – walka dobra ze złem, to dotyczy każdego człowieka.

papamobile
Użytkownik
papamobile

Rozmywam temat? Staram się po prostu dorównać ci jakością argumentów:) Religia, wiara daje gwarancję, jeżeli człowiek chce być lepszy. Ja nie chciałbym także, abyś ty decydował o moim losie. Też na to nie zasługujesz.

papamobile
Użytkownik
papamobile

Tobie także niczego złego nie zrobimy, jeżeli ty nie zrobisz tego innym:)

papamobile
Użytkownik
papamobile

Gdyby w historii ludzi nie było religii, pojęcia dobra i zła mogłyby mieć zupełnie inne znaczenie.

papamobile
Użytkownik
papamobile

Podpisuj się “anarchista”, nie “realista”, bo nie chcesz zaakceptować i uszanować prawa.

papamobile
Użytkownik
papamobile

Realia są takie, że musisz prawo szanować lub je zmienić. Inaczej kłopoty.

papamobile
Użytkownik
papamobile

I przez to nie szanuje prawa, jak tylko nikt nie widzi.

papamobile
Użytkownik
papamobile

bzdury do kwadratu

papamobile
Użytkownik
papamobile

Z Wikipedii: “Anarchizm to system poglądów głoszący program całkowitego zniesienia przymusu, ucisku i wyzysku społecznego, postulujący powszechność, wolność, równość i sprawiedliwość społeczną oraz podając przykład anarchizmu kolektywistycznego, zbudowanie społeczeństwa bezklasowego opartego na społecznej własności środków produkcji. Były to przesłanki realizacji zasad równości we wszystkich dziedzinach życia społecznego i politycznego. Anarchizm dąży do osiągnięcia sprawiedliwości społecznej poprzez stworzenie społeczeństwa pozbawionego granic i podziałów etnicznych (bezpaństwowego). Anarchiści chcą usunąć z społeczeństwa wszelkie formy dyskryminacji, wyższości i zbiorowego egoizmu. Należy tutaj dodać, iż nie wszyscy anarchiści byli przeciwni egoizmowi (np. Max Stirner).”

papamobile
Użytkownik
papamobile

Czym jest prawo stosowane, jak nie przymusem?

papamobile
Użytkownik
papamobile

Anarchizm w pewnych aspektach przypomina nauki Jezusa. Nie pozbawiony jest jednak wad, które czynią go szkodliwym dla ludzi.

papamobile
Użytkownik
papamobile

A dlaczego filozofowanie mam pozostawić wyłącznie tobie?

papamobile
Użytkownik
papamobile

Lecz dopóki będziesz myślącym człowiekiem, to nie dasz się zniewolić religii. Nie jesteśmy jeszcze państwem islamskim.

Il
Użytkownik

Parodia wiary i religii według częstochowskich paulinów:
“Zamów odpuszczenie grzechów przez internet”:
http://www.jasnagora.pl/#/zamow-msze-Swieta-na-jasnej-gorze

Biznes zrobią nawet na odpuszczaniu grzechów przez internet. Wystarczy odpowiednia suma pieniędzy wpłacona na odpustowe konto bankowe i sumienie wybielone (sztucznie i pozornie).

papamobile
Użytkownik
papamobile

@Il „Zamów odpuszczenie grzechów przez internet” To, co zrobiłeś powszechnie nazywa się wstrętną manipulacją lub celowym wprowadzaniem w błąd. Nie ma tam bowiem mowy o odpuszczaniu grzechów przez Internet (ewentualnie tylko o warunkach uzyskania odpustu zupełnego), lecz o zmawianiu mszy za pośrednictwem Internetu, co jest zupełnie czymś innym i chyba nie jest dziwne, że są wierni, którzy chętnie skorzystają z takiej możliwości, zamiast robić to w tradycyjny sposób.
Czy liczyłeś na to, że podając link z takim podtytułem w cudzysłowie, którego zapewne sam jesteś autorem, nikt tego nie sprawdzi? Czy może nie przeczytałeś ze zrozumieniem i pochopnie wyciągnąłeś wnioski? Moim zdaniem zrobiłeś to z premedytacją licząc na lenistwo i głupotę podobnych do ciebie krzykaczy. Przykro, ale się zawiodłeś.