Amerykanie nie konsultują niczego z Polską

Opublikowano: 11.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2154

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau z rozbrajającą szczerością przyznał w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że Stany Zjednoczone nie konsultują z Polską i innymi krajami regionu posunięć ważnych z punktu widzenia Europy Środkowo-Wschodniej. Szef dyplomacji zarzuca również administracji amerykańskiego prezydenta Joe Bidena kłamstwo w sprawie amerykańsko-niemieckich negocjacji dotyczących uchylenia sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2.

Rau obszernie krytykuje obecne posunięcia USA. Zdaniem szefa polskiego MSZ-u, „rutynowa polsko-amerykańską komunikacja na szczeblu urzędniczym” nie powinna być uważana za najbardziej odpowiedni format do wzajemnego dialogu. Zwłaszcza, że mamy do czynienia z atmosferą tymczasowości, ponieważ Waszyngton wciąż nie wyznaczył swojego nowego ambasadora w Warszawie.

Tymczasem Amerykanie podejmują decyzje mające duży wpływ na państwa tworzące tzw. wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chodzi oczywiście o rezygnację z amerykańskich sankcji wobec niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Rau twierdzi, że realizacja tego projektu znacząco wzmocni wspólne interesy Niemiec i Rosji, co będzie groźne zwłaszcza z punktu widzenia Polski i Ameryki.

Co więcej, Rau oskarża stronę amerykańską o kłamstwo. W lutym amerykański sekretarz stanu Antony Blinken miał bowiem zapewniać go, że w tej sprawie żadne decyzje nie będą podejmowane bez dialogu z Polską. Tymczasem szybko pojawiły się doniesienia o poufnych niemiecko-amerykańskich rozmowach w sprawie Nord Stream 2, z kolei w tym tygodniu w Waszyngtonie odbywają się negocjacje między bliskimi współpracownikami Bidena i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Warto przypomnieć, że niedługo Biden przyleci zresztą do Europy, gdzie weźmie udział zarówno w szczycie NATO, jak i spotka się w Genewie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. „Niestety przyjeżdzająca do Europy delegacja amerykańska z prezydentem Joe Bidenem na czele, jest do tego stopnia zaaferowana jego spotkaniem z prezydentem Putinem, że nie znalazła czasu na organizację jego spotkań z sojusznikami ze wschodniej flanki” – przyznaje wprost Rau.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. vannamond 11.06.2021 15:52

  Eee tam, jakby nazwał bidona morderca to by było cos😉

 2. 3steta 11.06.2021 20:13

  Polska nie ma silnej pozycji,mało się liczy,nie ma ani sojusznika w USA,Niemczech. Tylko patologiczne politycznie Węgry zostały jako sojusznik.

 3. edek 11.06.2021 20:41

  Zarządcy kolonii nadwiślańskiej są rozczarowani potraktowaniem ich jak kundli?
  Przecież są nimi. Przecież oni są bardziej “amerykańscy” od Amerykanów. Bardziej nienawidzą Rosji, chcą wojny z Rosją, od Amerykanów. Którzy zarobią na niej. A Polacy przejdą do historii jako jeden z najgłupszych narodów jaki Ziemia nosiła…
  Oczywiście zarządcy mają nadzieję ulecieć wcześniej za ocean jak kiedyś ich idole przez Zaleszczyki…

 4. Irfy 11.06.2021 23:05

  Kiedy gospodarz chce wybudować nową stodołę, to uzgadnia to z nadzorem budowlanym. Ewentualnie z jakimś urzędem. Ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie oczekiwał, że będzie uzgadniał to z krowami. I to jest podsumowanie całej tej sytuacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.