Amerykanie krytykują propozycję zmian w ustawie medialnej

Opublikowano: 09.07.2021 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1381

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, przewidujący większą transparentność w zakresie zagranicznych inwestycji w polski rynek medialny. Zaniepokojenie propozycją wyraziły Stany Zjednoczone, deklarujące zaniepokojenie kwestiami wolności prasy w naszym kraju.

Projekt przygotowany przez posłów PiS-u zakłada przede wszystkim doprecyzowanie regulacji odnoszących się do działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dzięki nowelizacji organ ten miałby możliwość efektywnego przeciwdziałania przejęciu działających w Polsce mediów przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Chodzi zwłaszcza o kraje, których inwestycje w polski rynek medialny generowałyby zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Ponadto nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji miałoby zakończyć podwójne standardy dotyczące polskich spółek i podmiotów zagranicznych. Tym samym efektem zmian „powinno być jednoznaczne i nie budzące wątpliwości interpretacyjnych osiągnięcie celu w postaci identycznego, w świetle przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, statusu prawnego spółek z siedzibą w Polsce i spółek z siedzibą w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Swoje zaniepokojenie propozycją zmian wyraziły Stany Zjednoczone. Chargé d’affaires ambasady USA w Polsce, Bix Aliu, w swoim oświadczeniu opublikowanym na Twitterze odniósł się zarówno do projektu posłów PiS-u, jak i problemów stacji TVN24 z odnowieniem koncesji na nadawanie w Polsce. Jego zdaniem „TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego”, z kolei „wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji”.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze amerykańskie naciski w sprawie polskiego rynku medialnego. W tym tygodniu „Rzeczpospolita” ujawniła, że Aliu chciał spotkać się z przedstawicielami KRRiT, aby rozmawiać na temat odnowienia koncesji dla TVN24. Do rozmów dyplomaty z przedstawicielami Rady jednak nie doszło, bo strona amerykańska nie zgodziła się na ich protokołowanie i nagrywanie.

Na podstawie: WirtualneMedia.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. urartur 10.07.2021 06:46

    Prawidłowo w końcu Polska to ich korporacja. Poczekajmy do oddania władzy dla wojska to się szybko o tym przekonacie :))

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.