USA bezprawnie otrzymały dane Europejczyków?

Opublikowano: 12.03.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 546

UNIA EUROPEJSKA. Wskazywać na to może raport organu kontrolującego Europol, który dane bankowe Stanom Zjednoczonym przekazał. Wynika z niego, że wnioski Amerykanów nie spełniały wymogów zawartych w porozumieniu między Waszyngtonem a Brukselą.

Od sierpnia zeszłego roku możliwe jest przekazywanie Amerykanom danych bankowych Europejczyków. Unia Europejska zgodziła się bowiem, że jest to działanie mogące poprawić efektywność działań wymierzonych w terroryzm i zawarła z Waszyngtonem odpowiednią umowę. Bruksela jednak postawiła szereg warunków, mających zapewnić bezpieczeństwo wszelkim danym przekazywanym za Ocean.

Podstawowym warunkiem, jaki został postawiony, było przedstawienie uzasadnionego wniosku, z którego jasno by wynikało, że przekazane dane posłużą walce z terroryzmem. Od sierpnia zeszłego roku Amerykanie czterokrotnie zwrócili się do Europy z prośbą o przekazanie tych informacji. W każdym przypadku przychylono się do nich. W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono jednak, że mogło dojść do naruszenia prawa.

Dane przekazał Europol. Kontrolujący jego działania organ – Joint Supervisory Body (JSB) – stwierdził, że wnioski Amerykanów były zbyt ogólne i abstrakcyjne, by na ich podstawie można było spełnić przedstawione prośby. Mimo to Europol nie odmówił. Peter Shaar, niemiecki Federalny Komisarz ds. Ochrony Danych, stwierdził, że zachowanie jego urzędników jest nie do zaakceptowania, a w interesie obywateli Unii Europejskiej leży, by wszelkie wymogi proceduralne i ograniczenia były wprowadzane w życie w przypadku wniosków napływających ze Stanów Zjednoczonych.

JSB sugeruje, by Europol “przypomniał” amerykańskiemu Departamentowi Skarbu, że wszelkie prośby o przekazanie tzw. danych SWIFT muszą spełniać wymogi zawarte w Porozumieniu TFTP (Terrorist Finance Tracking Program). W przeciwnym wypadku powinny zostać odrzucone. Stwierdzono ponadto, że na podstawie dostarczonej przez Waszyngton dokumentacji nie da się jednoznacznie określić, czy wnioski o dane bankowe były uzasadnione.

Nie ulega wątpliwości, że walka z terroryzmem wymaga nadzwyczajnych działań. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, by prawa unijnych obywateli nie były przy tym naruszane. Biorąc pod uwagę znaczenie, jakie Unia Europejska przykłada do ich ochrony, działania Europolu są co najmniej zastanawiające.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: Federal Commissioner for Data Protection and Freedom of Information, Europol
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.