Ameryka znowu grozi wojną Iranowi

Opublikowano: 20.09.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 535

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przebywał z wizytą w Arabii Saudyjskiej, aby rozmawiać z tamtejszymi władzami na temat sobotniego ataku na saudyjskie pola naftowe. Z jego wypowiedzi wynika, że Stany Zjednoczone szukają między innymi w Europie państw mogących uczestniczyć w operacji wojskowej przeciwko Iranowi. Ten zaś ostrzega przed atakami mogącymi doprowadzić do wojny na szeroką skalę.

Pompeo rozmawiając z dziennikarzami w czasie swojej podroży do Dżuddy stwierdził, że sobotni atak na największe na świecie pola naftowe, znajdujące się właśnie w Arabii Saudyjskiej, był „aktem wojny” oraz „atakiem na skalę jakiej jeszcze nie widzieliśmy”, zaś był on zbyt precyzyjny, aby mógł zostać przeprowadzony przez jemeński ruch Hutich. Właśnie z tego powodu USA mają obecnie szukać europejskich i arabskich partnerów przydatnych do „powstrzymania Iranu”.

Po spotkaniu z saudyjskim księciem Mohammedem bin Salmanem zakomunikował on z kolei, że „groźne zachowanie irańskiego reżimu nie będzie tolerowane”, dlatego Arabia Saudyjska posiada pełne prawo do obrony wspierane właśnie przez Stany Zjednoczone. Następnie Pompeo odleciał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie także krytykował irańskie działania rzekomo destabilizujące region Bliskiego Wschodu.

Do kampanii wymierzonej w Iran odniósł się tamtejszy minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif. Pytany przez amerykańską stację CNN o konsekwencje operacji zbrojnej przeciwko jego państwu ostrzegł on, iż przerodzi się ona wówczas w „wojnę totalną”. Jednocześnie Iran nie chce angażować się w konfrontację o charakterze militarnym, ale w razie konieczności będzie bronić swojego terytorium.

Na podstawie: Cnn.com, Arabnews.com, Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. gajowy 20.09.2019 13:16

    Jest ważniejszy aspekt sprawy. Saudyjska (i amerykańska) obrona powietrzna wogóle nie zuważyła i zarejestrowała że coś leci! Oni to wszystko analizują po tym gdzie i jak walnęło!
    To kto ich zaatakował? Kosmici?
    Albo to nie był Iran (tylko ktos o wiele lepiej uzbrojony) albo Iran dysponuje środkami przenoszenia znacznie powyżej dotychczasowych kalkulacji Saudów/USA.

  2. Piron 20.09.2019 17:44

    Saudyjczycy doznali tak dotkliwych skutków sobotniego ataku, ponieważ kompletnie się go nie spodziewali (rafinerie naftowe w Abqaiq i Khurais są oddalone 700 km od granicy z Jemenem, natomiast wcześniej drony Huti docierały do celów maksymalnie 300 km od granicy).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.