Ameryka będzie „demokratyzować” Azję Średnią

Opublikowano: 28.05.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1194

Ekspert rady naukowej przy Radzie Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej dr Stanisław Iwanow w swojej pracy: „Postradziecka Azja Centralna: funkcje struktur wojskowych” nie wyklucza, że Waszyngton po zmianie reżimów w Syrii i Iranie może dążyć do „demokratyzacji” państw Centralnej Azji.

Zdaniem eksperta wzrastająca aktywność USA i NATO w kwestii współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej z poradzieckimi państwa Azji Średniej związana jest nie tylko z nadchodzącą datą wycofania wojsk zachodniej koalicji z Afganistanu, ale również z chęci zwiększenia przez Waszyngton izolacji Iranu w tym ważnym obszarze.

„Rozpoczęła się militaryzacja państw Zatoki perskiej i Iraku (w najbliższych latach planuje się zainstalować w tych państwach najnowocześniejszą broń pochodzącą z USA o wartości ponad 100 miliardów dolarów), w nowy wyścig zbrojeń wciągana jest Gruzja i Azerbejdżan. Według amerykańskich ekspertów w blokadzie Iranu powinny uczestniczyć państwa Centralnej Azji, które już teraz jako członkowie ONZ powinny przyłączyć się do sankcji przeciwko irańskiemu reżimowi. Jest to szkodliwe dla stosunków handlowo-transportowych i energetyczno-transportowych między wszystkimi krajami regionu” – przekonuje rosyjski ekspert. Według niego w stolicach państw Azji Centralnej z dużą ostrożnością podchodzi się do prób wciągnięcia ich państw do dalszej konfrontacji z Iranem.

„Co więcej liderzy państw regionu z obawą odnoszą się do planów USA i Izraela, wojskowego rozwiązania tak zwanej irańskiej kwestii jądrowej. Oni rozumieją, że zniszczenie irańskich obiektów jądrowych, przemysłowych i naftowo-gazowych może doprowadzić do regionalnej katastrofy ekologicznej łącznie z akwenem Morza Kaspijskiego. Prócz tego fala tak zwanych „arabskich rewolucji”, które były wspierane przez USA i ich sojuszników z UE i NATO przywołuje u politycznych elit w poradzieckich państwach Azji Centralnej pytanie. Czy nie pojawi się u Amerykanów chęć przeprowadzenia „demokratyzacji” na modłę zachodnią w ich państwach? Zachód nie ukrywa swojej oceny reżimów w tamtym regionie, nazywając je „niedemokratycznymi”, „dyktatorskimi”, „antynarodowymi”. Po osiągnięciu zmiany reżimów w Iranie i Syrii, Waszyngton może w planie dnia postawić na demokratyzację Azji Centralnej” – podkreśla analityk.

Iwanow zwrócił również uwagę na fakt, że większość z przywódców państw regionu Azji Centralnej „nie rzuca się w ramiona” swoim nowym zachodnim partnerom, próbując utrzymać relacje na płaszczyźnie czysto pragmatycznej, głównie handlowej. „Jeśli chodzi o współpracę wojskową i wojskowo-techniczną z państwami Zachodu to państwa Azji Centralnej dopuszczają tylko zakup wyższych technologii, których nie może zaproponować Rosja, dalsza umiarkowana dywersyfikacja źródeł uzbrojenia na rachunek Chin i państw zachodnich nie jest uwzględniona” – podsumowuje rosyjski ekspert.

Opracowanie: ECAG
Źródło oryginalne: Regnum
Źródło polskie: Geopolityka.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Pola 28.05.2012 21:24

    Ciekawe, że USA zawsze demokratyzują te państwa, które posiadają ropę lub inne bogactwa naturalne. Jakoś nigdy nie wpadło im do głowy aby demokratyzować np. Nepal.

  2. Murphy 29.05.2012 09:36

    @Pola: Każde ich działanie jest poprzez pryzmat pieniądza, więc palcem nie kiwną jak nie przyniesie im to korzyści materialnej. A to “niesienie demokracji” to tylko papka medialna dla zmylenia ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.