Ambasador Ukrainy broni UPA i rzezi wołyńskiej

Opublikowano: 01.07.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1616

Według MSZ Ukrainy, wypowiedzi ukraińskiego ambasadora w Berlinie, Andrija Melnyka, który bronił Stepana Bandery i uzasadniał zbrodnie na Polakach, to jego „osobista opinia”, która nie odzwierciedla stanowiska władz w Kijowie.

https://www.youtube.com/watch?v=kn-rbpPbcaw

Ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od lidera OUN, Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach. Wywiad Melnyka został opublikowany w środę, przy czym temat w Polsce nabrał rozgłosu dzień później.

„Jesteśmy pewni, że stosunki między Ukrainą a Polską są teraz w szczytowym momencie. Ukraina dziękuje Polsce za bezprecedensowe wsparcie w walce z rosyjską agresją. Nic nas nie dzieli, bo zarówno w Kijowie, jak i w Warszawie, jest pełne zrozumienie potrzeby zachowania jedności w obliczu naglących zagrożeń. Słowa ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, wypowiedziane w rozmowie z niemieckim dziennikarzem, są jego osobistym zdaniem i nie odzwierciedlają stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez ukraińską dyplomację.

Na wywiad i powtarzanie fałszywej banderowskiej narracji zareagował także polski minister spraw zagranicznych Zbiniew Rau, który napisał: „Odbyłem rozmowę z moim przyjacielem MSZ Ukrainy Dmytro Kulebą w związku z fałszującymi historię wypowiedziami Amb. Ukrainy w Niemczech. Podziękowałem min. Kulebie za szybką publiczną interwencję w tej sprawie. Polska i Ukraina wspólnie muszą stawiać czoła zarówno próbom prowokacji jak i brakowi rozwagi i odpowiedzialności”.

Po skandalicznej wypowiedzi broniącej UPA i Stepana Bandery ambasador Ukrainy w Niemczech zaczął być prześwietlany. Polscy dziennikarze i komentatorzy zaczęli zastanawiać się nad jego związkami z liderem banderowców. Cezary Gmyz napisał: „Mnie zastanawia czy Melnyk jest spokrewniony z politykiem ukraińskim o tym samym imieniu i nazwisku, twórcą OUN a potem frakcji tzw. menlykowców”.

W programie „Jung & Naiv” ambasador został m.in. zapytany o masakry polskiej ludności. Jak usprawiedliwiał tymczasem Melnyk, we wskazanym okresie dochodziło zarówno do masakr Polaków, jak i Ukraińców. „To była wojna” – stwierdził dyplomata, stawiając znak równości. Dziennikarz pytał także o oskarżenia Izraela w stosunku do oddziałów UPA, które miały być zamieszanie w zamordowanie tysięcy Żydów. „Nie ma na to dowodów, że banderowcy mordowali Żydów” – tłumaczył dyplomata, który stwierdził również, że jest to narracja promowana przez Rosję. Kiedy w pewnym momencie rozmowy dziennikarz stwierdził natomiast, że nie rozumie jak można nazywać „bohaterem” osobę odpowiedzialną za mordowanie Polaków i Żydów, Melnyk stanowczo zaprzeczył takiej opinii i stwierdził że Bandera nie był „masowym mordercą”.

Na podstawie: Twitter.com [1] [2] [3] [4] [5]
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. andi170 01.07.2022 11:06

    Ukraińcy to fałszywa swołocz a do tego zdradziecką.

  2. Foxi 01.07.2022 19:47

    A kto im zabroni? Urzędnicy w świecie sterowanym przez ż-b komunistów – są istotami nadprzyrodzonymi. Przynajmniej za takie się uważają.

  3. MasaKalambura 02.07.2022 11:30

    Trzeba iść krok po kroku, a nie brnąć w emocjonalne fantasmagorie i wybuchy. A kolejnym krokiem jest ekshumacja ofiar rzezi Wołyńskiej, dokumentacja i dalsze badania.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.