Ataki na ambasadora Rosji i szkołę rosyjskich dzieci

Opublikowano: 10.05.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2321

9 Maja to jedno z najważniejszych świąt w Rosji. Poświęcone jest rocznicy zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w 1945 roku. Wczoraj w Polsce nie dopuszczono do złożenia kwiatów na grobach żołnierzy przez dyplomatów rosyjskich.

Ambasada Rosji 8 maja zawiadomiła polski MSZ, że rezygnuje z planów obchodzenia tego święta w szerszej skali. Stało się tak, po negatywnej rekomendacji polskiego MSZ oraz oświadczeniu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Powiedział: „nie ma mojej zgody na święto agresora w Warszawie” oraz zganił MSZ, że zaapelowało do MSW o „wsparcie w organizacji uroczystości”, co zapewne oznaczało sugestie zapewnienia ochrony. Poseł KO Michał Szczerba nazwał plany obchodów święta zwycięstwa nad faszyzmem „ruską prowokacją”.

Wobec takich wypowiedzi, ambasada Rosji ogłosiła na swojej stronie, że rezygnuje z obchodów w planowanej formie. Natomiast ambasador Sergiej Andriejew planował wczoraj w południe złożyć wieńce na cmentarzu. Nie dopuszczono do tego.

Na terenie cmentarza mauzoleum na ambasadora czekały grupy demonstrantów. Chcieli wyrazić swój protest przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wśród protestujących byli zarówno Polacy jak i Ukraińcy. Tłum nie dopuścił Andriejewa do złożenia wieńców, ambasadora zaatakowano i oblano czerwoną farbą, naruszając jego nietykalność.

Zaatakowani zostali także obywatele polscy, którzy chcieli oddać hołd poległym: Tomasz Jankowski i Mateusz Piskorski.

Fizyczny atak na ambasadora, z uporem nazywany przez część polskich mediów „incydentem”, przeprowadziła ukraińska dziennikarka, Iryna Zemlyana. Polska policja podczas trwania zajścia pozostawała bierna.

Strona rosyjska zareagowała niemal natychmiast. Oficjalna przedstawicielka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, oznajmiła, że „burzenie pomników bohaterów II wojny światowej, bezczeszczenie grobów, a teraz zakłócanie ceremonii składania kwiatów w dniu świętym dla każdego przyzwoitego człowieka dowodzi tego, co już jest oczywiste – Zachód obrał kurs na reinkarnację faszyzmu”. Wielu polityków rosyjskich wzywa do obniżenia rangi wzajemnych stosunków dyplomatycznych.

Polskie władze nie czują się winne w najmniejszym stopniu. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński uznał, że emocje ze strony ukraińskich kobiet są „zrozumiałe”, a polska policja dobrze się sprawiała, ponieważ po ataku umożliwiła ambasadorowi „bezpieczny odjazd z miejsca zdarzenia”. Prezes PSL Władysław Kosiniak Kamysz nazwał działania ambasadora Rosji „prowokacją”, która była „misją Kremla”. O prowokacji mówił też poseł Lewicy Tomasz Trela. Napisał, że „ambasador Rosji świadomie zdecydował się na prowokację. Nie ma w Polsce miejsca na gloryfikację zbrodniarza Putina, który morduje i gwałci niewinnych”. Rzecznik rządu, Piotr Miller ograniczył się do informacji, że władze Polski „ostrzegały ambasadę Rosji przed możliwymi incydentami w Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. One nie dziwią, gdyż zbrodnie Rosji w Ukrainie budzą silne emocje” (znów ten kalający polską mowę rusycyzm „w Ukrainie” – przypis WM). Jedynie minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau powiedział, że „wydarzenie, które miało miejsce dzisiaj podczas składania wieńców przez Ambasadora Federacji Rosyjskiej na Cmentarzu Poległych Żołnierzy Sowieckich było godnym ubolewania incydentem, który nie powinien mieć miejsca”.

Artykuł 29 Konwencji Wiedeńskiej z 1961 r, podpisanej i ratyfikowanej przez Polskę mówi: „Osoba przedstawiciela dyplomatycznego jest nietykalna. Nie podlega on aresztowaniu ani zatrzymaniu w żadnej formie. Państwo przyjmujące będzie traktować go z należytym szacunkiem i przedsięweźmie wszelkie odpowiednie kroki, aby zapobiec wszelkiemu zamachowi na jego osobę, wolność lub godność”.

Po zaatakowaniu ambasadora Rosji, po trzech godzinach zaatakowano szkołę rosyjską. Około godziny 15.30 grupa młodych mężczyzn skutecznie próbowała wedrzeć się na teren szkoły dla dzieci dyplomatów rosyjskich w Warszawie. Szkoła znajduje się na rogu ulic Kieleckiej i Rakowieckiej. Po krótkiej szamotaninie z ochroną przy wejściu do szkoły, napastnicy wtargnęli na teren placówki przy pomocy dwóch drabin, które mieli ze sobą. Obrzucili czerwoną farbą elewację, autokar, wożący dzieci na zajęcia i samochód na dyplomatycznych numerach. Według niepotwierdzonych, jednoźródłowych informacji, były też próby wejścia do wnętrza szkoły, udaremnione przez ochronę szkoły. Dzieci zostały ewakuowane. Po krótkim czasie nadjechała grupa mężczyzn ubranych po cywilnemu. Świadkowie twierdzą, że byli to prawdopodobnie ochroniarze z ambasady Rosji. Polska policja przez długi czas nie przyjeżdżała.

Pracownicy szkoły potwierdzili redakcji portalu „Strajk” fakt ataku na placówkę. Jest ona objęta taka samą ochroną dyplomatyczną jak ambasada. Nie udało się dowiedzieć do momentu napisania tekstu, czy były jakieś inne zagrożenia dzieci lub pracowników szkoły. Wersję o ataku potwierdzają ślady farby na bramie i podwórku szkolnym, jak też farba na samochodzie dyplomatycznym. Czekamy na reakcję polskiego MSZ i policji.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

19

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. Admin WM 10.05.2022 08:28

  Ukraińcy zorganizowali atak na Ambasadora Rosji w Polsce, policja była bierna, a polski MSZ to pochwala? I do tego prowokacyjne słowa Trzaskowskiego. To jest totalne dno i porażka Polski na arenie międzynarodowej, gdyż bez względu na sympatie i antypatie, władza ma zapewniać ambasadorom bezpieczeństwo, a nie zapewniła. Rosja dostała darmową propagandę antypolska, którą pokaże teraz całemu światu. Światowe media milczą, że to prowokacja uchodźców z Ukrainy, i szerzą wersję rosyjską, o to sprawka Polaków popierających nazizm. Rząd się cieszy, a Rosji właśnie o to chodziło (widać to po zadowolonej minie ambasadora). Przybliża nas to do jego upragnionej przez PiS wojny z Rosją, w czasie której Polska legnie w ruinie, o ile nie stanie się radioaktywną pustynią. Mogę się założyć, że słupki poparcia dla PiS teraz mocno wzrosną.

 2. radical3dom 10.05.2022 09:40

  to bardzo źle wróży na przyszłość, proponuję już kupować ciepłe koce i pakować żarcie w słoiki na zimę a wiosną siać i sadzić gdzie kto może:( żyjemy w “ciekawych” czasach, które sami sobie fundujemy.

 3. MasaKalambura 10.05.2022 09:59

  Porażka conajmniej kilku resortów

  Dobrze to podsumował Warzecha
  https://www.youtube.com/watch?v=KGvNkFRf1FQ&ab_channel=%C5%81ukaszWarzecha

 4. Admin WM 10.05.2022 10:24

  Tylko aresztowanie sprawców, przeprosiny i odcięcie się rządu od zdarzenia może poprawić sytuację, ale czy mu na tym zależy? Co zrobił rząd? Skrytykował ambasadora Rosji za to, że w dniu święta narodowego Rosji o charakterze wojskowym chciał złożyć wieńce na grobach radzieckich żołnierzy. Co roku tak robił – ale teraz nazywa się to „rosyjską prowokacją”.

  Bez względu jednak na to, czyja to była prowokacja (na pewno udział w niej wzięła ukraińska dziennikarka i jej aktywiści), służby polskie były o niej uprzedzone i nie zrobiły niczego, aby jej zapobiec. ABW, Policja i cała reszta tylko się biernie przyglądały, jak Polska jest wrabiana. No, ale ABW woli zwalczać polskie niezależne media, niż realnie bronić bezpieczeństwa państwa polskiego. Kiedyś takie zdarzenia wywoływały wojny.

 5. bboyprezes 10.05.2022 10:44

  Zamierzone, czy głuptaki tam zatrudnieni?

 6. MasaKalambura 10.05.2022 11:10

  Indolencja, głupota lub samobójcza premedytacja władzy pcha nas do wojny. Propaganda ruska przygotowuje swoich do ataku na Polskę.

  Czy zrobiliście już plecaki ucieczkowe, czy dalej będziecie mnie o nawoływanie do wojny oskarżać?

  Odliczanie do upadku złotówki już trwa w najlepsze. Już niedługo taki plecak nie będzie kosztował kilku stów, tylko do kilku tysięcy skoczy cena. To samo żywność. Róbcie zapasy.

 7. vannamond 10.05.2022 15:17

  Brytyjska lub amerykańska prowokacja. Polska ani ukraińska nie bo te kraje nie są od myślenia tylko wykonania rozkazów a te idą z góry, dla poddanych rządów i ich tzw służb.

 8. robi1906 10.05.2022 18:10

  Na nasze szczęście ten cały Morowiecki i te jego popychadła co mu liżą jaja, są tak bezdennie tak po banderowsku tępi, że w to uwierzyć nie można.

  Przecież Rosja może już wszystko na tym kraju zrobić, mogą nawet zakręcić ropę!!, i dla każdego na tym świecie to będzie sprawiedliwe zadośćuczynienie tego bandyckiego napadu, oprócz tego dużo jeszcze w tym kraju zostało normalnych ludzi, i taki pokaz banderowskich “obyczajów” wyjaśnia o co Morawieckiemu chodzi.

 9. adambiernacki 11.05.2022 07:53

  Nie można tu mówić o jakiejś bierności była to akcja zorganizowana przez Kamińskiego i Morawieckiego i innych przydupasów tej zdrady stanu. Za samo to należy im się swojski oklep i odstawienie na granice ale do tego trzeba tłumu chłopów i babów z jajami więc….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.