Ambasador Polski „nie dba o polskie interesy”?

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki rozpoczął procedurę odwołania ambasadora Polski w Czechach Mirosława Jasińskiego. Powodem dymisji ma być wywiad ambasadora dla niemieckich mediów, w którym dyplomata krytykował postawę polskiego rządu ws. Turowa.

Ambasador Polski w Czechach Mirosław Jasiński udzielił wywiadu niemieckiemu „Deutsche Welle”, w którym skrytykował postawę polskich władz w sporze z Czechami, dotyczącym działalności kopalni Turów. Komentując przyczyny polsko-czeskiego sporu, polski ambasador stwierdził, że jeśli chodzi o jego genezę „to był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony”. „Bądźmy więc uczciwi i przyznajmy, że powodem sporu była jednak arogancja pewnych ludzi. Przede wszystkim z dyrekcji kopalni. Potem jest dyrekcja PGE, a całe lata świetlne dalej ministerstwa i premier” – powiedział Jasiński. Jak dodał polski ambasador, szkody strony czeskiej „trzeba naprawić natychmiast”. „Bo jeśli ktoś sobie kopie dół, to nie znaczy, że ludzie z sąsiedztwa mają zostać bez wody. Nie wierzę w to, żeby wielkiej kopalni nie było stać na zrobienie wodociągu dla kilkudziesięciu gospodarstw” – wyjaśnił.

Słowa polskiego ambasadora spotkały się z ostrą reakcją w polskim rządzie. Wicepremier Jacek Sasin nazwał je „bezrefleksyjnym powielaniem obcej narracji”, które szkodzi interesom Polski.

Do słów polskiego ambasadora odniósł się także rzecznik rządu Piotr Müller, który przekazał, że z powodu swoich wypowiedzi ambasador zostanie odwołany. „Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej. Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie. Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy” – przekazał rzecznik rządu za pośrednictwem „Twittera”.

Polsko-czeskie negocjacje w sprawie kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu br. Prowadził je minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a następnie Anna Moskwa. Przerwane 30 września rozmowy zostały wznowione 5 listopada. Z uwagi na proces tworzenia się nowego rządu w Czechach nie były kontynuowane. Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 roku.

Źródło: pl.SputnikNews.com