Amazonia ma być dalej niszczona

Opublikowano: 05.12.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2062

Ostatnie lata przyniosły dynamiczne zmiany na gorsze w Amazonii, a szczególnie po jej części znajdującej się na terytorium Brazylii. Poziom jej wylesienia osiągnął więc najwyższy wskaźnik od kilkunastu lat. Nie przejmują się tym jednak prawicowe władze Brazylii. Tamtejszy liberalny minister środowiska Ricardo Salles zachęca zwłaszcza amerykańskie korporacje do eksploatacji przyrody.

Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro od początku nie interesował się walorami przyrodniczymi Lasów Amazońskich. Zamiast tego zapowiadał, że będzie dążył do „rozwoju” regionu polegającego na eksploatacji tamtejszych surowców naturalnych. Jego polityka przyniosła już efekty zapowiadane przez obrońców środowiska. Tylko w ciągu ostatniego roku wylesienie Amazonii po brazylijskiej stronie zwiększyło się o 25 proc.

Najprawdopodobniej będzie jeszcze gorzej. Wspomniany Salles miał ostatnio odbyć spotkania w Stanach Zjednoczonych i w Europie, dotyczące nowych inwestycji w Amazonii. Szef brazylijskiego resortu środowiska ani słowem nie zająknął się jednak o ewentualnych wymaganiach w zakresie ochrony środowiska, które musiałyby spełniać międzynarodowe korporacje. Salles uważa, że koncerny powinny wykorzystywać zwłaszcza egzotyczne zioła, orzechy i owoce znajdujące się w dżungli.

Bolsonaro podczas swojej prezydentury ogłosił Lasy Amazońskie suwerennym terytorium Brazylii. Z tego powodu nie chciał słuchać żadnych wezwań do ochrony środowiska w swoim kraju. Tylko w pierwszych miesiącach tego roku zniszczony został więc ogromny obszar lasu, którego powierzchnię można porównać do terytorium Jamajki. Brazylia pod względem niszczeni Amazonii nie jest odosobniona, bo podobne podejście do tego regionu mają prawicowo-liberalne władze Peru i Kolumbii, a do niedawna także Boliwii.

Na podstawie: Finance.yahoo.com, AlJazeera.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kozik 05.12.2020 22:29

    Za 20-50 lat będzie druga Sahara:/

  2. Elanda 09.03.2021 16:00

    Jeżeli Amazonia zostanie wylesiona, to będą wielkie Sahary nie tylko tam, ale na całym świecie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.