Amazon planuje pełną automatyzację magazynów
Amazon, drugi co do wielkości prywatny pracodawca w Stanach Zjednoczonych, nie ustalił jeszcze oficjalnej daty całkowitej automatyzacji swoich magazynów, ale wszystkie wskaźniki wskazują na to, że proces przejścia na technologię robotyczną jest już w toku. Oczekuje się, że w nadchodzących latach dojdzie do znacznych redukcji zatrudnienia, równocześnie z rosnącą wydajnością, którą napędza automatyzacja i sztuczna inteligencja.
Jak podał dziennik „The Wall Street Journal”, Amazon zbliża się do nowego etapu w integracji robotów w swoich magazynach. „Wkrótce będzie tam tyle robotów, ilu ludzi” – głosi reportaż, w którym podano, że Amazon będzie zatrudniał równą liczbę robotów i pracowników, co oznacza około miliona robotów, które przejmą prace magazynowe.
Obecnie około 75% dostaw Amazonu jest wspomaganych przez systemy robotyczne, które wykonują takie zadania jak zbieranie, sortowanie, pakowanie i transportowanie towarów. Postępująca integracja zaawansowanych robotów, takich jak model Vulcan, wskazuje na kluczowy krok ku pełnej automatyzacji centrów dystrybucji, które do tej pory wymagały ogromnego zaangażowania ludzi. „To kolejny krok w kierunku realizacji pełnej integracji robotyki” – mówi Rueben Scriven, menedżer ds. badań w firmie doradczej Interact Analysis, specjalizującej się w robotyce.
W miarę jak roboty przejmują coraz więcej obowiązków, Amazon zaczął ograniczać liczbę nowych pracowników. Średnia liczba zatrudnionych na jedną placówkę spadła do najniższego poziomu od 16 lat, a firma zapowiada dalsze zmniejszanie liczby pracowników w przyszłości. Warto jednak zauważyć, że wydajność pracy wzrosła w dramatyczny sposób: liczba paczek, które firma wysyła na jednego pracownika, wzrosła z 175 w 2015 roku do około 3870 w ostatnich miesiącach. „Będziemy potrzebować mniej ludzi wykonujących niektóre z obecnych zadań, a więcej osób w innych obszarach” – powiedział Andy Jassy, dyrektor generalny Amazonu, w jednym ze swoich ostatnich wystąpień. „Trudno przewidzieć, jak to się zakończy w dłuższej perspektywie, ale w najbliższych latach oczekujemy, że ta zmiana zmniejszy naszą całkowitą liczbę pracowników”.
Amazon planuje dalsze wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w swoich centrach dystrybucji, aby poprawić lokalizację zapasów, prognozowanie popytu i efektywność robotów. Wykorzystanie AI pozwala na jeszcze dokładniejsze zarządzanie procesami logistycznymi, a także szybsze reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku. „Integracja AI pomoże zoptymalizować procesy i przyczyni się do dalszego zwiększenia naszej efektywności” – mówi Jassy. Jednak, jak zauważył, te zmiany oznaczają również zmniejszenie zapotrzebowania na niektóre stanowiska w magazynach, co może prowadzić do dalszej redukcji zatrudnienia.
Amazon ma obecnie ponad 1,5 miliona pracowników na całym świecie, ale sygnały wskazują na to, że firma osiągnęła już szczyt zatrudnienia. Z każdym rokiem liczba pracowników, którzy pozostaną zatrudnieni w firmie, ma spadać na rzecz rosnącej roli robotów i sztucznej inteligencji. W kontekście rosnącej automatyzacji i minimalizacji zatrudnienia w magazynach Amazonu, coraz częściej pojawiają się pytania o przyszłość rynku pracy. Pracownicy, którzy starają się zorganizować związki zawodowe w Amazonie, zwracają uwagę na niepewność, jaka wiąże się z wprowadzeniem automatyzacji i jej wpływem na ich miejsca pracy. Warto również zaznaczyć, że nie tylko Amazon, ale także inne giganty technologiczne i logistyczne intensywnie inwestują w roboty, co sprawia, że trend automatyzacji staje się globalnym zjawiskiem.
Zmiana ta jest zaledwie początkiem długotrwałego procesu, który ma szansę zdominować przemysł logistyczny przez całe nadchodzące dekady. Oczekuje się, że do 2030 roku automatyzacja procesów w magazynach będzie miała wpływ na wiele stanowisk pracy w branży, zarówno w Amazonie, jak i w innych firmach zajmujących się dystrybucją towarów. Według prognoz, przez nadchodzące lata coraz więcej firm będzie musiało stawić czoła wyzwaniom związanym z automatyzacją i integracją sztucznej inteligencji w swoje operacje. Co ważne, zmiany te będą wymagały również dostosowań na poziomie legislacyjnym, aby zapewnić pracownikom wsparcie w procesie przechodzenia na nowe rodzaje zatrudnienia.
W odpowiedzi na te zmiany Amazon i inne firmy będą musiały stawić czoła nie tylko wyzwaniom technologicznym, ale także społecznym – jak zapewnić przekształcenie rynku pracy w sposób, który nie będzie szkodliwy dla pracowników?
Autorstwo: Aurelia
Ilustracja: WolneMedia.net (CC0)
Na podstawie: WSJ.com, ZeroHedge.com
Źródło: WolneMedia.net