Amazon potajemne zbiera dane biometryczne klientów

Opublikowano: 24.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2398

W niedawno złożonym pozwie firma Amazon została oskarżona o niewłaściwe powiadamianie klientów swoich sklepów Amazon Go w Nowym Jorku, że gigant technologiczny śledzi i gromadzi ich dane biometryczne.

Historia została opublikowana przez CBS News: „W pozwie twierdzi się, że gigant handlu elektronicznego naruszył uchwalone na początku 2021 r. prawo Nowego Jorku, które wymaga od firm, które zbierają, przechowują lub udostępniają »informacje biometryczne«, umieszczania oznakowania w pobliżu swoich wejść, ostrzegającego klientów, że to robią. Pozew został złożony w czwartek w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku w imieniu kupującego Alfredo Rodrigueza Pereza”.

Sklepy Amazon Go to sieć bezkasowych sklepów ogólnospożywczych obsługiwanych przez Amazon.com. Sklepy te pozwalają klientom wejść do sklepu, wybrać produkty, które chcą, i wyjść bez konieczności czekania w kolejce do kasy lub skanowania swoich produktów. Sklepy wykorzystują połączenie wizji komputerowej, fuzji czujników i technologii głębokiego uczenia się, aby automatycznie wykrywać, jakie produkty klienci zdejmują z półek, a następnie odpowiednio obciążać ich konto Amazon.

Pierwszy sklep Amazon Go został otwarty dla publiczności w Seattle w styczniu 2018 r., a od tego czasu firma rozszerzyła je na kilka innych lokalizacji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W pozwie zarzuca się, że bez uprzedniego powiadomienia swoich klientów Amazon Go zbiera dane biometryczne kupujących „poprzez skanowanie dłoni niektórych klientów w celu ich identyfikacji oraz poprzez zastosowanie wizji komputerowej, algorytmów głębokiego uczenia się i fuzji czujników, które mierzą kształt i rozmiar każdego klienta, by identyfikować klientów, śledzić, gdzie poruszają się w sklepach i określać, co kupowali”.

Trzeba przyznać, że działania Amazona lub jakiejkolwiek innej prywatnej korporacji nie skutkują konstytucyjną kontrolą. Zawarta w Czwartej Poprawce gwarancja „prawa ludzi do ochrony ich osób, domów, dokumentów i mienia przed nieuzasadnionymi rewizjami i zajęciami” jest wiążąca dla rządu federalnego, a nie dla firm handlu detalicznego.

Istnieje też uzasadniona obawa, że dane biometryczne, gromadzone przez Amazon w sklepach Amazon Go w Nowym Jorku, mogą również trafiać do federalnych baz danych.

Na podstawie: TheNewAmerican.com
Źródło: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 24.03.2023 18:10

    Ale o co chodzi? Przecież po to są tworzone te ,,automatyczne sklepy,, To ich jedyny prawdziwy cel. Ominąć prawo i zebrać dane do późniejszego wykorzystania do kontroli ,,maluczkich,,. najzabawniejsze jest to że WSZYSTKIE korparacje to robią w różny sposób.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.