Amazon i 5 innych firm ukryło 75 mld GBP

Opublikowano: 19.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1154

Giganci technologiczni Google, Amazon i Facebook w ciągu ostatnich 10 lat uniknęli zapłacenia fiskusowi 75 miliardów funtów używając strategii unikania podatków na całym świecie. Mi.in. unikali płatności podatku płacąc pracownikom akcjami oraz umieszczając swoje biura w rajach podatkowych.

Polityczni i społeczni aktywiści nalegali, aby giganci zapłacili podatek od wygenerowanych fortun. Raport „The Fair Tax Mark” obwinia wielka szóstkę, do których należy także Netflix, Apple i Microsoft, o agresywną politykę unikania podatków, która pozwoliła im zawłaszczyć 75 miliardów funtów należnych państwu.

Najgorszym płatnikiem podatku jest najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos, właściciel Amazona. W Stanach Zjednoczonych firma zapłaciła tylko 12,5% podatku, kiedy należało zapłacić 35%. W Wielkiej Brytanii Amazon zapłacił tylko 62 miliony w ciągu 20 lat, równowartość tego co Marks & Spencer zapłacił w ciągu roku. Facebook w ubiegłym roku finansowym zapłacił jedyne 28 milionów od dochodu 1,6 miliarda funtów.

W ubiegłym miesiącu rząd brytyjski potwierdził, że planuje wprowadzenie dwuprocentowego podatku cyfrowego, który do 2025 roku ma przynieść 500 milionów rocznie. Amazon płci niższy podatek pomimo wyższych dochodów i uiścił tylko 4,24 miliona funtów podatku za 2017 rok, pomimo, że obroty w sprzedaży osiągnęły prawie 11 miliardów funtów. W 2016 roku zyski Amazona wzrosły z 24 do 72 milionów. Oznacza to, że Amazon płaci zaledwie 0,5% podatku. Obniżenie podatku z 7,4 miliona funtów do zaledwie 4,24 funtów spotkało się z krytyką związków zawodowych GMB.

GMB podaje także wyniki sondażu przeprowadzonego wśród pracowników Amazona. 91% z nich nie poleciłoby pracy w Amazonie. 70% uważa, że niesłusznie otrzymało dyscyplinarkę, 89% że jest nadmiernie eksploatowanych, 78% uważa, że przerwy są zbyt krótkie a 70% z nich stwierdziło, że w pracy pokonuje ponad 10 mil dziennie. W ciągu ostatnich trzech lat do pracowników w Amazonie 600 razy wzywano karetki pogotowia. Pracownicy Amazona, aby związać koniec z końcem, muszą występować o benefity (Tax Credit).

Za każdym razem gdy Amazon otwiera swoje magazyny, otrzymuje od rządu i z urzędów lokalnych miliony funtów dofinansowania na światła uliczne i budowanie dróg dojazdowych. Związki zawodowe GMB są zdania, że należy zakończyć z procederem „coś za nic” i zmusić Amazona, aby płacił pensje wystarczające na przeżycie pracowników bez korzystania przez nich z benefitów.

W chwili obecnej Amazon zatrudnia około 200 000 ludzi w Inverclyde, Dunfermline, Swansea, Rugeley, Bedford, Peterborough, Hemel Hempstead, Doncaster, Croydon. Budynki centrali głównej mieszczą się w Slough i Londynie.

Amazon wyciągnął od rządu i administracji lokalnej 11,8 miliona funtów od stycznia do sierpnia 2018 roku, a jego koszty w ciągu całego roku, obciążyły państwo na 50 milionów funtów. Szef organizacji Tax Justice UK Robert Palmer powiedział: „To jest po prostu ironia, że rząd wydaje na Amazona więcej niż ten płaci w podatkach”.

Podatek korporacyjny ma pokrywać koszty m.in. utrzymania służby zdrowia, z której korzysta także 200 000 pracowników Amazona i ich rodziny. W Anglii to jednak państwo sponsoruje tę firmę, a na służbę zdrowia brakuje pieniędzy.

Źródło: Brytol.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o