Amazon dostał… tysiąc złotych kary

Opublikowano: 01.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1517

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła raport na temat kontroli przeprowadzonej w czterech centrach logistycznych, które należą do amerykańskiego koncernu Amazon. Wynika z nich, że wśród najczęstszych nieprawidłowości w firmie są nieterminowe wypłaty wynagrodzenia i zaniżanie jego wysokości, a także nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy, co zaowocowało nałożeniem na Amazon mandatu w wysokości… tysiąca złotych.

Funkcjonowanie centrów logistycznych Amazona w wielu krajach wywołuje spore kontrowersje, a nie inaczej jest także w Polsce, gdzie amerykańska firma ma swoje oddziały w Bielanach Wrocławskich, Sadach k. Poznania, Kołbaskowie i Sosnowcu. Z tego powodu w tym roku szereg kontroli w polskich oddziałach firmy przeprowadziła Państwowa Inspekcja Pracy, która wskazała na szereg poważnych nieprawidłowości, występujących nagminnie.

Najczęściej chodzi o nieterminowe wypłaty wynagrodzenia i zaniżanie jego wysokości, a także nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy. Wśród szczegółów znajdują się więc m.in. nieterminowe prowadzenie szkoleń BHP, nieprzestrzeganie przepisów BHP w zakresie pomieszczeń higienicznosanitarnych, nieustalanie porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi stanowisk pracy i zasad otrzymywania posiłków profilaktycznych i napojów, błędy w protokołach dotyczących wypadków przy pracy, niewyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej, nieterminowe wydawanie świadectw pracy, nieterminowe wypłaty wynagrodzenia i zaniżanie jego wysokości, nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy.

PIP zbadało też wydatki energetycznie niektórych pracowników, kontrolując pod tym względem jedenaście stanowisk pracy. W siedmiu z nich stwierdzono „wysokie wartości”, kierując wniosek do pracodawcy o zastosowanie rozwiązań zmierzających do ograniczenia długotrwałego wysiłku pracowników wykonujących ręczne prace transportowe na stanowiskach, gdzie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm dla mężczyzn i kobiet w czasie zmiany roboczej.

Ogółem PIP skierowało do Amazona 42 decyzje nakazujące firmie usunięcie wykazanych nieprawidłowości, a poza tym wystawiło jeden mandat na kwotę… tysiąca złotych.

Na podstawie: Forsal.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. BrutulloF1 01.09.2018 10:55

  Kara jak na Bantustan przystało.

 2. blackeyed 01.09.2018 13:43

  Nie wiem jak Amazon podniesie się po tym ciosie. Po firmie.

 3. polach 01.09.2018 21:36

  Polska firma dostała by z 10 tyś kary… etc ale firma naszych “sojuszników” 1000 :)…trzeba usunąć PIP bo jest to jakaś groteska, i jak odzyskamy naszą ojczyznę, zrobić prawdziwy urząd do spraw warunków pracy itp. i kary dla takich jak Amazon powinny być dotkliwe np; kilka milionów na odszkodowania dla tych ludzi za oszukiwanie ich.

 4. 8pasanger 02.09.2018 02:41

  Polska to kraj gdzie inspektor PIP boi się udzielić szczerego wywiadu pod własnym nazwiskiem.Wiadomo było, że PIP jest bezzębna od dawna właśnie po tym można było poznać, że dobra zmiana nic nie zmieni: nie przyznali PIP możliwości walenia ostrzejrzych kar ani nie zwiększyli zatrudnienia co najmniej o 500% w PIP statystycznie jedna firma jest w Polsce kontrolowana 1 raz na 20 lat krócej niż średni czas istnienia podmiotu gospodarczego.Kto z was kupowałby bilet wiedząc, że kanar kontroluje raz na 20 lat?
  https://grecjawogniu.info/?p=6057
  Wywiad bodajże z roku 2006 ale przez te lata nic się nie zmieniło.
  Jedyne co PiS zrobiło to zlikwidowało kompletnie irracjonalną interpretację zgodnie , z którą pracodawcę należało uprzedzić 7 dni przed kontrolą o kontroli…..

 5. emigrant001 02.09.2018 14:24

  8pasanger Polskich firm będzie coraz mniej, bo nikt rozsądny nie będzie ryzykował swoich pieniędzy których właścicielem stanie się urzędnik populizmu i socjalizmu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.