Alzheimer – trzy choroby, a nie jedna

Opublikowano: 18.09.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 202

Wg naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, można wyróżnić 3 podtypy choroby Alzheimera (ChA).

Dr Dale Bredesen podkreśla, że podtyp korowy różni się zasadniczo od pozostałych 2 wariantów. “Ponieważ u poszczególnych osób występują rozmaite objawy, od lat przypuszczano, że alzheimer to więcej niż jedna choroba. Kiedy badania laboratoryjne wykroczyły poza zwykłe testy, odkryliśmy 3 podtypy. Ważnym wnioskiem ze studium jest to, że dla każdej podgrupy optymalne może być inne leczenie. Przyczyny podtypów nie muszą być [w końcu] jednakowe. W przypadku przyszłych testów klinicznych pomocne może być oddzielne badanie poszczególnych subgrup.”

Amerykanie wydzielili następujące podtypy:

– zapalny, gdzie podwyższone są takie markery, jak białko C-reaktywne (CRP) oraz stosunek albuminy do globuliny w surowicy,

– niezapalny, w którym nie ma podwyższonych markerów zapalnych, ale występują inne nieprawidłowości metaboliczne,

– korowy, który pojawia się u stosunkowo młodych osób i wydaje się bardziej rozprzestrzeniać w mózgu niż inne postaci alzheimeryzmu. Początkowo wydaje się nie powodować utraty pamięci, ale chorzy tracą przeważnie umiejętności językowe. Wiąże się z niedoborem cynku i bywa często źle diagnozowany, zwłaszcza że pojawia się u osób pozbawionych genów ryzyka.

Wyniki 2-letniego studium, w ramach którego badano pod kątem metabolicznym 50 osób, ukazały się w piśmie “Aging”.

Choć przyczyny choroby Alzheimera nie są nadal dobrze poznane, podczas wielu badań wykrywano nieprawidłowości metaboliczne: insulinooporność, niedobory hormonalne oraz hiperhomocysteinemię. W ramach zeszłorocznego studium za pomocą zmiany stylu życia (diety i aktywności fizycznej) Bredesenowi udało się poprawić metabolizm i odwrócić deteriorację poznawczą u 9 z 10 pacjentów z wczesnym alzheimerem bądź stanem przedchorobowym.

Obecne ustalenia to wynik intensywnej analizy danych z 2014 r. Podejście to może doprowadzić do wynalezienia lepszych metod leczenia; sprawdziło się ono w przypadku innych chorób, np. nowotworów. W chorobie Alzheimera nie ma guzów do wykonania biopsji. “Jak więc wpadliśmy na pomysł, co napędza proces [chorobowy]? Skupiliśmy się na leżących u jego podłoża mechanizmach metabolicznych, by stworzyć rozbudowany zestaw testów laboratoryjnych, obejmujący m.in. insulinę na czczo i stosunek miedzi do cynku.”

Bredesen i inni zamierzają sprawdzić, czy poszczególne podtypy ChA mają inne przyczyny i czy reagują różnie na terapie.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: uclahealth.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o