Algorytm fiskusa oceni ryzyko i podpowie czyje konto zablokować!

Opublikowano: 22.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 652

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o tym, że banki będą przesyłać dane przedsiębiorców do KIR w celu dokonania “oceny ryzyka”. Niepomyślna ocena może zaowocować blokadą konta. Jest już projekt ustawy, który niniejszym prezentujemy.

Już kilka razy pisaliśmy o tajemniczym projekcie CMO, w ramach którego banki mają przekazywać dane o swoich klientach biznesowych (łącznie z numerami telefonów i e-mailami) do Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR). W KIR natomiast miały być posadowione serwery do przeprowadzania “ocen ryzyka”. Samo budowanie takiej bazy jest interesujące, ale ministerstwo finansów najwyraźniej zabrało się za to zanim stworzono podstawę prawną.

Przedwczoraj Ministerstwo Rozwoju i Finansów przedstawiło projekt ustawy, który najwyraźniej ma stworzyć podstawę prawną dla “czegoś w rodzaju CMO”. Chodzi o projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych. Treść projektu w całości zamieszczamy pod tym tekstem.

Projekt ustawy wprowadza pojęcie STIR. Jest to system teleinformatyczny prowadzony przez izbę rozliczeniową (czyli KIR) służący do przetwarzania danych w celu zapobiegania wykorzystywaniu banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. STIR ma również służyć do dokonywania analizy ryzyka oraz przekazywania informacji i żądania blokady rachunku.

Informacja o ocenie ryzyka ma być przekazywana trzem rodzajom podmiotów:

– szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS),

– bankom i SKOK-om,

– innym organom na ich wniosek.

Ponadto na wniosek szefa KAS izba rozliczeniowa może przekazać dane wykorzystywane do dokonywania analizy ryzyka oraz opracowania dotyczące wskaźnika ryzyka.

W celu opracowania analiz ryzyka KIR ma dostawać dane z ewidencji państwowych oraz z banków. Dane przekazywane przez banki mają obejmować:

– dane identyfikacyjne przedsiębiorcy, 2) dane identyfikacyjne osób uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorcy,

– numery rachunków, których posiadaczem jest przedsiębiorca,

– dane o beneficjencie rzeczywistym w rozumieniu ustawy 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2016 r. poz. 299, 615 i 1948), jeżeli są w ich posiadaniu,

Ponadto KIR na potrzeby dokonywania ocen ryzyka będzie przetwarzać dane uzyskane na potrzeby wymiany zleceń płatniczych oraz ustalania wzajemnych wierzytelności wynikających z tych zleceń, w tym dane stanowiące tajemnicę bankową.

Banki w ciągu 24 godzin od otworzenia lub zamknięcia rachunku mają przekazywać do KIR dane identyfikujące przedsiębiorców, dane o numerach rachunków i beneficjentach rzeczywistych. Szczegółowy zakres danych ma być określony w rozporządzeniu.

Przy dokonywaniu analizy ryzyka KIR ma brać pod uwagę kryteria:

– ekonomiczne – polegające na ocenie dokonywanej przez przedsiębiorcę transakcji przy pomocy rachunku w otoczeniu gospodarczym, w szczególności pod względem celu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, lub dokonywaniu transakcji nieuzasadnionych charakterem prowadzonej działalności;

– geograficzne – polegające na dokonywaniu transakcji z podmiotami z państw, w których występuje wysokie zagrożenie wyłudzeń skarbowych;

– przedmiotowe – polegające na prowadzeniu przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej wysokiego ryzyka z punktu widzenia podatności na wyłudzenia skarbowe;

– behawioralne – polegające na nietypowym, w danej sytuacji, działaniu przedsiębiorcy;

– powiązań – polegające na istnieniu powiązań przedsiębiorcy z podmiotami, co do których występuje ryzyko, że uczestniczą lub organizują działania mające związek z wyłudzeniami skarbowymi (zob. str 6 dokumentu dostępnego TUTAJ).

To tylko ogólne zasady. Szczegóły zostaną ustalone w porozumieniu, które będzie dokumentem niejawnym. Oznacza to mniej więcej tyle, że kryteria oceny mogą być głupie, a społeczeństwo i tak nie będzie mogło się na ten temat wypowiedzieć.

Szef KAS będzie płacił KIR za otrzymywana informacje. Chodzi o to, aby zrekompensować Izbie konieczność inwestowania w serwery do tego celu.

Jeśli ocena ryzyka wypadnie niepomyślnie, Szef Krajowej Administracji Skarbowej może przekazać bankowi lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej pisemne żądanie blokady rachunku wskazanych lub wszystkich rachunków przedsiębiorcy na okres nie dłuższy niż 72 godziny od momentu otrzymania tego żądania przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową (zob. str 6 i dalsze).

O blokadzie od razu zostanie poinformowany naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla przedsiębiorcy. Słowem – na kogo wypadnie na tego bęc!

Szef Krajowej Administracji Skarbowej może wydać postanowienie o przedłużeniu blokady rachunku na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące! W okresie blokady na wniosek przedsiębiorcy szef KAS może łaskawie się zgodzić na opłacenie podatku z rachunku. Jeśli przedsiębiorca ma zastrzeżenia do blokady to może się sądzić na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

To ogólne omówienie projektu. Na szczegółową ocenę będzie jeszcze czas albo… go nie będzie, bo ministerstwo chyba nie chce dokładnej analizy.

Wcześniej nasze źródła mówiły nam, że projekt ma ruszyć od kwietnia. Termin konsultacji społecznych upływa 27 marca więc ministerstwo dało mało czasu na zgłaszaniu uwag. Po przyjęciu projektu przez rząd wszystko może potoczyć się błyskawicznie.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. emigrant001 22.03.2017 18:54

    BTE należy zastąpić

  2. jarchmiel 22.03.2017 20:05

    Behawioralne – no chyba jaja sobie robią….

  3. Fenix 23.03.2017 08:03

    Do Krajowej Izby Rozliczeniowej należy przesyłać rozliczenia długów tworzonych przez rządy UE i Polski , by obywatele byli informowani jak pieniądze podatnika są marnotrawione , wraz z odpowiedzialnością karną ministrów ludzi w tych rządach i władzy sprawowanej .
    Kontroler kontrolowany , nie żyjemy z długów i nie tworzymy długów ! Jawność i prawda, podstawą godnego życia i dobrego gospodarowania tym co się ma , więcej każdy wytworzy sam.

  4. Fenix 23.03.2017 08:39

    Jeśli chcecie żyć z długu, każdy musi mieć dług w swojej dyspozycji tzw BDG= KOD Kredyt Odnawialny Dyspozycja , każdemu równy . Tworzysz dobra i przez KOD wymieniasz się dobrami .
    Nie tworzysz długu ,nie zarabiasz długu, nie powiększasz długu, nie spłacasz długu , nie oszczędzasz długu , a żyjąc nie tworzysz długu pokoleniowo niespłacalnego.
    Inteligentnie bezmyślnie rządy władzy UE, wy tak na serii ? Ja wiem że drwicie z Narodów !
    Wolni Ludzie stwórzmy system który służy każdemu.
    Każdy ma dług KOD równy do wymiany na dobra by godnie żyć , a tworząc własny (dług ) pożyczką biorca, zwraca sobie .
    Polityka władzy sprawowanej ludzi nad ludźmi , powinna być zakażana i karana więzieniem !

  5. Fenix 23.03.2017 09:22

    By nie pomylić z KOD- owanymi , zmieniam nazwę na DOK ,
    Dyspozycja Odnawialnym Kredytem .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.