Algierskie wojsko aresztuje oligarchów i „polityków cienia”

Opublikowano: 06.05.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 679

W niedzielę rano sąd wojskowy nakazał aresztować trzech wysoko postawionych funkcjonariuszy państwowych, w tym byłego szefa algierskich służb specjalnych z jego zastępcą i Saida Buteflikę – brata byłego prezydenta Abdel Aziza Butefliki, który musiał podać się do dymisji po serii gigantycznych manifestacji w całym kraju. Wcześniej, zgodnie z żądaniami manifestantów, wojsko aresztowało kilku oligarchów oskarżonych o okradanie państwa.

Atman Tartag, Mohamed Medien i Said Buteflika to ludzie określani przez politologów jako „prawdziwe źródło władzy w Algierii”. Zatrzymanie ich to uderzenie w serce układu politycznego, który uformował się za długoletnich rządów chorego prezydenta Butefliki. Jego brat Said jest podejrzany o nielegalne sprawowanie faktycznych rządów, gdyż prezydent od lat nie był w stanie kontaktować się z ludźmi, po ostrym wylewie krwi do mózgu. Jego faktyczny stan zdrowia był ukrywany, pokazywano tylko od czasu do czasu jego stare zdjęcia.

Dość nieoczekiwanie te spektakularne aresztowania, podjęte niedługo po serii zatrzymań szczególnie znienawidzonych oligarchów, wcale nie zadowoliły lokalnych komentatorów. Adlen Mohammedi, naukowiec i specjalistka od algierskiej polityki, uważa np., że gen. Gaid Salah, szef armii algierskiej tymczasowo rządzący krajem, stosuje autorytarne metody, by jak najszybciej uspokoić rodaków, których traktuje jak „sępy głodne aresztowań oligarchii i skorumpowanych polityków”. Jej zdaniem wojskowy pragnie przed Ramadanem (postem muzułmańskim) „uśpić” Algierczyków skupiając się na politykach już odsuniętych od władzy, tak, by ci, którzy się utrzymali, mogli spokojnie zachować władzę i przywileje.

Cała trójka została oskarżona formalnie o „zamach na autorytet armii” i „spisek przeciw państwu”. W czasie tygodni pokojowych manifestacji, które objęły cały kraj, gen. Gaid Salah oskarżał ją publicznie o spiskowanie przeciw temu ruchowi ludowemu. Wybory prezydenckie wyznaczono na 4 lipca. Cała Algieria czeka na nie w napięciu, oczekując radykalnej zmiany polityki państwa i „prawdziwej demokracji”.

Autorstwo: Jsz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Maximov 07.05.2019 07:13

    Tak tylko to wiązałoby się z wojną.
    Nikt nie odda władzy pokojowo a już na pewno nie “nasi” politycy.

  2. Aida 07.05.2019 09:11

    Widziałam zdjęcia z tych protestów, tysiące ludzi na ulicach, całe rodziny, niepełnosprawni, mnóstwo dzieci, wszyscy z flagami coś pięknego. To wyglądało jak nasze marsze z okazji 11.11.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.