Algieria współpracuje z terrorystami na Saharze i Sahelu?

Opublikowano: 20.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 873

Jak pisze wydawana w Maroku gazeta „North Africa Post”, „algierska junta wojskowa stara się spacyfikować społeczeństwo i odwrócić jego uwagę od problemów wewnętrznych”, poprzez rozszerzanie wpływów poza granice kraju i próby destabilizacji sytuacji w sąsiednich państwach.

Według „NAP” dowody na to znajdują się w prywatnych mailach Hillary Clinton z czasów, gdy była sekretarzem stanu w administracji Obamy. Doniesienia te po raz kolejny ujrzały światło dzienne 12 października, gdy sekretarz stanu Mike Pompeo za namową prezydenta Trumpa opublikował maile na stronie Departamentu Stanu.

Fragmenty wiadomości z 2013r., np. z 18 stycznia, pokazują, że algierskie władze utrzymywały kontakty z Mokhtarem Belmokhtarem, z którym zawarły tajne porozumienie po porwaniu algierskiego konsula i sześciu członków jego misji dyplomatycznej w kwietniu 2012 r. w Mali.

Belmokhtar (znany jako „Jednooki”, „Mr. Marlboro” i „Nieuchwytny”), były żołnierz z doświadczeniem z Afganistanu, jest przywódcą dżihadystycznego ugrupowania Al Murabitun, powiązanego z Al-Kaidą. W 2015 r. pojawiła się pogłoska, że został zabity w amerykańskim nalocie w Libii. Informacja nie została potwierdzona, jednak w 2016 Departament Stanu nazwisko Belmokhtara z listy terrorystów, za których wyznaczono nagrodę.

W ramach porozumienia Algieria miała poprosić dżihadystę o skoncentrowanie „jego działalności operacyjnej na Mali, a od czasu do czasu, z pomocą ze strony algierskiej dyrekcji generalnej ds. bezpieczeństwa zewnętrznego, również na atakach na miejsca związane z marokańskimi interesami na Saharze”.

Zaangażowanie Algierii w Mali, Libii i marokańskiej Saharze, stwierdza „North Africa Post”, pokazuje, że obecny reżim stanowi duże zagrożenie dla całego regionu.

Inny z algierskich dżihadystów, Abdelmalek Droukdel, znany jako Abou Moussab Abdelwadoud, został wyszkolony przez algierskie służby wojskowe i stał się przywódcą dżihadystów w Maghrebie i na Sahelu. Francuskie siły specjalne zlikwidowały go 3 czerwca 2020 r. na północy Mali.

Autorstwo: Bohun/JP
Na podstawie: NorthAfricaPost.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o