Alberta nie będzie prowadzić śledztw ws. federalnego zakazu posiadania broni

Opublikowano: 17.12.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1080

Alberta (prowincja w Kanadzie) przeciwstawia się federalnemu zakazowi posiadania broni i zamierza zajmować się prowadzeniem śledztw w sprawach, w których zarzuty są stawiane w oparciu o prawo federalne, po to, by decydować, które mają trafiać do sądu, a które nie.

Federalna ustawa C-21 jest krytykowana za zawarcie w niej broni używanej przez myśliwych do polowań.

Minister sprawiedliwości Alberty Tyler Shandro ogłosił, że królewska służba prokuratorska przejmie obowiązki związane z prowadzeniem śledztw 1 stycznia. Shandro wydał dokument doradczy dla prokuratorów z Alberty, w którym znalazły się wytyczne, kiedy należy badać sprawę.

Zgodnie z protokołem w interesie publicznym nie jest prowadzenie śledztwa przeciwko osobie, której nie stawia się żadnych innych zarzutów i która weszła w posiadanie broni legalnie zanim ta została zakazana 1 maja 2020 roku. Tego dnia zakaz zaczął obejmować dziewięć typów broni, wśród nich AR-15 i jego warianty.

Zdaniem Shandro działania rządu federalnego są wymierzone przeciwko Kanadyjczykom z zachodu, myśliwym, farmerom, osobom strzelającym sportowo, i mają szerzyć podziały.

Minister podkreśla, że przedstawiony protokół to tylko poradnik, który nie zawiera ścisłych nakazów i nie zobowiązuje prokuratorów do umarzania spraw. Przypomniał, że politycy nie powinni interweniować u prokuratorów, by byłoby to złamaniem zasad demokracji.

Kilka godzin później federalny minister sprawiedliwości David Lametti potwierdził otrzymanie „niespotykanie krótkiego listu” od Shandro i potrzebuje więcej czasu, by zrozumieć, co właściwie Alberta chce zrobić.

Prawnik Jesse Hartery zajmujący się sprawami konstytucyjności zauważa, że jeśli prowincja odmawia prowadzenia śledztwa w sprawie zarzutów stawianych w oparciu o prawo federalne, to przecież Ottawa może zająć się śledztwem sama i prowincja nie może jej w tym przeszkadzać.

We wrześniu Shandro powiedział, że policjanci z RCMP przypisani do prowadzenia lokalnych działań policyjnych nie będą uczestniczyć w programie konfiskaty broni. Prawo federalne pozwala indywidualnym posiadaczom broni na oddanie jej bez konsekwencji do 30 października 2023 roku. Shandro uważa, że okres zostanie przedłużony, ponieważ Ottawa nie ma zasobów pozwalających na konfiskatę setek tysięcy sztuk broni.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MrMruczek 18.12.2022 06:46

    W Ottawie boją się o swoje dupska. Jak się już ludziska zorientują, że są nabijani w butelkę, okradani z życia i nie tylko, to złapią za widły i tych wszystkich buców na widłach rozniosą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.