Albania – zaostrzenie walki politycznej

Opublikowano: 10.02.2011 | Kategorie: Polityka

Liczba wyświetleń: 506

Według relacji opozycyjnej Socjalistycznej Partii Albanii (Partia Socialiste e Shqipërisë – PS), manifestacja, podczas której doszło do krwawych zajść, miała charakter pokojowy. Jak podkreślają socjaliści, nikt nie atakował parlamentu ani budynków publicznych, a demonstranci mieli w rękach jedynie transparenty i parasole. Mimo to zostali zaatakowani przez Gwardię Republikańską, która użyła broni, armatek wodnych i gazów łzawiących. Jak wynika z telewizyjnej relacji BBC, w kierunku demonstrantów padły strzały z kierunku budynku premiera. Licząca około 1000 funkcjonariuszy Gwardia Republikańska jest specjalną formacją powołaną do ochrony najwyższych władz państwowych. W następstwie krwawych zajść sześciu gwardzistów zostało aresztowanych na mocy decyzji prokuratury zarzucającej im przekroczenie uprawnień.

O próbę przewrotu oskarżył opozycję premier Sali Berisha. Jego zdaniem, lider PS, a zarazem mer Tirany Edi Rama zamierzał w ten sposób przejąć władzę, wzorując się na “scenariuszu tunezyjskim”. Bardziej pojednawczą pozycję zajął prezydent Albanii Bamir Topi. W oświadczeniu, wydanym w 5 dni po tych wydarzeniach, mówił o potrzebie spokojnego i cywilizowanego dialogu pomiędzy partiami, będącego gwarancją stabilności i normalnego funkcjonowania prawa. Dodał też, że czasowa rezygnacja z demonstracji protestów publicznych “przyczyni się do osłabienia napięcia podobnie jak stworzy odpowiednie ramy dla niezależnego wymiaru sprawiedliwości do przeprowadzenia przejrzystego, bezstronnego i profesjonalnego dochodzenia”.

Rozpędzenie demonstracji oraz wystąpienie premiera wywołało natomiast ostrą reakcję ze strony socjalistów. “Rząd, który morduje nie jest w stanie chronić państwa wszystkich Albańczyków, lecz raczej chroni stanowiska złodziei” a “faszystowska retoryka Saliego skierowana przeciwko opozycji nie jest dla nikogo żadną niespodzianką”, stwierdził w specjalnym oświadczeniu Edi Rama.

Ostry konflikt między socjalistami a Demokratyczną Partią Albanii (Partia Demokratike e Shqipërisë – PD) premiera Berishy trwa od ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych z dnia 28 czerwca 2009 r. Socjaliści oskarżyli prawicę o fałszerstwa wyborcze. Podstawą oskarżeń był m.in. fakt, iż obliczanie wyniku wyborów trwało niemal miesiąc. Również międzynarodowi obserwatorzy reprezentujący OBWE i Radę Europy zwracali uwagę na nieprawidłowości w trakcie kampanii wyborczej oraz akty przemocy w wyniku których poniósł śmierć jeden z działaczy PS. Przyznano też, że same wybory nie odpowiadały międzynarodowym standardom.

Gdy Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła wniosek PS o ponowne przeliczenie głosów w mniejszych miejscowościach, socjaliści we wrześniu 2009 r. rozpoczęli bojkot prac parlamentu. Został on na krótko przerwany w lutym 2010 r., ponieważ absencja posła przekraczająca wyznaczony przez konstytucję limit czasowy powoduje utratę mandatu na rzecz innego kandydata z tej samej listy wyborczej. Po ponownym podjęciu bojkotu socjaliści wielokrotnie krytykowali rząd a zwłaszcza premiera osobiście, zarzucając mu stosowanie gróźb w stylu mafii oraz zachowanie gangsterskie “zgodne z jego znaną od dwudziestu lat kulturą”. Z kolei Berisha wzywał opozycję do “budowy mostów z nowym rządem w celu ustanowienia standardów współpracy niezbędnych do przeprowadzenia reform wymaganych przez Unię Europejską”. W podobnym tonie wypowiada się prezydent Bamir Topi. Jego zdaniem – powtórzonym w kontekście ostatnich wydarzeń – opozycja powinna bezzwłocznie odnowić “dialog polityczny i instytucjonalny”.

Sali Berisha jest politykiem budzącym od lat wiele kontrowersji. W 1992 r. został prezydentem Albanii. Opozycja zarzucała mu sprawowanie władzy autorytarnej i aranżowanie procesów politycznych. Ustąpił ze stanowiska w 1997 r. po upadku prawicowego rządu odpowiedzialnego za krach gospodarczy spowodowany przez tzw. piramidy finansowe. W 1997 r. wybory parlamentarne wygrała PS i przejęła rządy na dwie kadencje. Po wyborach w 2005 r. wygranych przez PD Berisha powrócił do władzy i objął urząd premiera. W wyniku wyborów z 2009 r. 70 mandatów zdobył zdominowany przez PD prawicowy blok 18 ugrupowań Sojusz Zmian (Aleance e Ndryshimit), natomiast blok Zjednoczenie na rzecz Zmian (Bashkimi per Ndryshim), skupiający oprócz PS 4 lewicowe partie, uzyskał 66 mandatów. Prawicowy sojusz nie zdołał jednak zdobyć większości w liczącym 140 miejsc Zgromadzeniu Narodowym (Kuvendi i Shqipërisë). Rząd, zwany “rządem europejskiej integracji” mający doprowadzić Albanię do Unii Europejskiej, udało się utworzyć dzięki poparciu mającej 4 deputowanych trzeciej siły parlamentarnej – Socjalistycznemu Sojuszowi na rzecz Integracji (Aleanca Socialiste për Intigrim). W bloku tym zrzeszającym ugrupowania o orientacji socjaldemokratycznej, zielonych, ruch na rzecz praw człowieka, zwolenników tolerancji oraz obrońców praw imigrantów czołową rolę odgrywa Socjalistyczny Ruch na rzecz Integracji (Lëvizja Socialiste për Integrim – LSI). Jego lider Ilir Meta otrzymał tekę wicepremiera i ministra spraw zagranicznych. Ponadto LSI przypadły w udziale jeszcze dwa resorty oraz około 20% niższych stanowisk rządowych. Jak widać, prawicowa władza została uratowana dzięki wsparciu ze strony socjaldemokratów, humanistów i zielonych.

W odróżnieniu od Białorusi, gdzie podczas rozpędzania demonstracji nie było ofiar śmiertelnych, wokół wydarzeń w Albanii panuje medialna cisza. Nie protestują obrońcy praw człowieka, nie organizuje się pikiet przed albańską ambasadą, Unia Europejska nie wprowadza sankcji. Albania tym się jednak różni od Białorusi, że w Tiranie władza należy do prawicy cieszącej się poparciem Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Autor: Bolesław K. Jaszczuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.