Al-Zawahiri chwali muzułmanki walczące o prawo do hidżabu

Opublikowano: 08.04.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1358

Al-Kaida opublikowała nagranie wideo z wystąpieniem Ajmana Al-Zawahiriego, co rozwiało pogłoski o jego śmierci.

Al-Zawahiri, pojawiający się ostatnio rzadko na nagraniach wideo z przekazem dla swoich zwolenników, pochwalił indyjskie muzułmanki walczące z zakazem noszenia chusty. Jego wystąpienie to dowód, że pomimo pogłosek o jego śmierci przywódca terrorystów wciąż żyje.

W przemówieniu Al-Zawahiri docenił indyjską muzułmankę Muskan Khan, która sprzeciwiła się zakazowi noszenia chusty na głowie w szkołach, który został wydany przez południowo-zachodni stan Indii, Karnatakę. Khan przyszła do szkoły w hidżabie, a kiedy hinduscy uczniowie drwili z niej, krzyczała „Allah Akbar!” (Bóg jest wielki)! Khan nie chce respektować decyzji sądu stanowego, który w marcu podtrzymał zakaz, czym rozdrażnił muzułmańskich aktywistów. Al-Zawahiri wzywał muzułmanów w Indiach do walki z „prześladowaniami”.

Decyzja stanu opiera się na stwierdzeniu, że chusta nie jest strojem bezwzględnie wymaganym przez islam, więc nie podlega ochronie wolności religijnej i może w szkole być zakazana. Poza tym od czasu uzyskania niepodległości przez Indie w szkołach obowiązywały jednolite mundurki, więc naleganie na noszenie chust jest nowością w społeczeństwie.

Słowa Al-Zawahiriego to zagrożenie dla umiarkowanych muzułmanów, jak obawiają się komentatorzy indyjscy, którzy wskazują, że jego wtrącenie się do sprawy może podgrzać nastroje hinduskiej skrajnej prawicy. A jednocześnie cała awantura o religijne ubrania odciąga uwagę od istotniejszych problemów indyjskiej demokracji.

Wcześniejsze wideo Zawahiriego, opublikowane w rocznicę zamachów 11 września nie wspominało o fakcie przejęcia przez talibów w sierpniu Afganistanu. To wzbudziło pytania co do jego możliwej śmierci. Teraz, chociaż nie można ustalić jego miejsca pobytu, Al-Zawahiri uwiarygodnił to, że wciąż kontynuuje przywództwo w Al-Kaidzie.

Miejsce jego przebywania jest nie znane. Jedni twierdzą, że może być w Pakistanie, inni, że w Afganistanie, co podważałoby wiarygodność obietnic talibów o powstrzymaniu się od wspierania organizacji terrorystycznych.

Al-Zawahri przejął w 2011 roku przywództwo nad Al-Kaidą po śmierci Osamy bin Ladena, którego był prawą ręką. Bin Laden został zabity w ataku amerykańskich Navy SEALS w Pakistanie, gdzie się ukrywał.

Na podstawie: TheDiplomat.com, TimesOfIndia.IndiaTimes.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.