Al-Kaida tworzy nowe państwo

Opublikowano: 22.04.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 542

Od kilku lat trwa regularna wojna w Jemenie. Obecnie częściowo do władzy doszła organizacja dobrze znana na całym świecie. Al-Kaida, której przypisuje się atak między innymi na World Trade Center rozpoczęła tworzenie nowego państwa.

Za rządów ostatnich dwóch prezydentów, działania Al-Kaidy zostały zepchnięte do defensywy. Grupa terrorystyczna nie przeprowadzała ataków na szeroką skalę do stycznia zeszłego roku, kiedy to prezydent Mansur Hadi został zmuszony do opuszczenia stolicy przez szyickich rebeliantów z ruchu Huti. Niedługi czas po jego dymisji, opuścili region również żołnierze USA.

Walki pomiędzy rebeliantami a władzą skupiły się na najgęściej zaludnionych regionach kraju. W tym samym momencie na wschodzie kraju Al-Kaida rozpoczęła budowę nowych struktur w szybki sposób zajmując kolejne miejscowości.

Obecnie Al-Kaida zarządza ponad 10 miejscowościami. Jej rządy niewiele odbiegają od tych prowadzonych przez ISIL. Osoby “grzeszne” i podejrzewane o sztuki magiczne czyli “czarownicy” są publicznie chłostani lub zabijani. Majątek Al-Kaidy w tym najbiedniejszym państwie Bliskiego Wschodu szacuje się w granicach 100 mln dolarów.

Prawdopodobieństwo zażegnania kryzysu w Jemenie jest bardzo mało prawdopodobne. Kilkukrotnie władze próbowały nawiązać porozumienie z ugrupowaniami starającymi się sięgnąć po władzę – bezskutecznie.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: SouthFront.org
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.