Al-Jazeera America zwija żagle

Opublikowano: 21.01.2016 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 933

Stacja Al Jazeera America w zaledwie trzy lata po hucznym otwarciu prawdopodobnie zostanie zamknięta. Przyczyną decyzji są niska oglądalność, problemy operacyjne i brak reklamodawców.

Oficjalne zamknięcie, jak wynika z notatki wysłanej do pracowników stacji, nastąpić ma 30 kwietnia 2016 r. CNN, powołując się na anonimowe źródła donosi, że pracę może stracić nawet 700 zatrudnionych.

Koncern medialny Al Jazeera Media Network, finansowany przez rząd Kataru, uruchomił amerykańską filię stacji w sierpniu 2013 r. po wykupieniu za kwotę 500 milionów dolarów kanału Current TV, którego współzałożycielem był Al Gore.

Dyrektor wykonawczy Al Jazeera America, Al Anstey wyjaśnia, że decyzja o wycofaniu się z rynku „podyktowana była faktem, że ich model biznesowy nie mógł zostać utrzymany w obliczu wyzwań gospodarczych na rynku medialnym Stanów Zjednoczonych”.

Mostefa Suag, dyrektor Al Jazeera Media Network zapewnia jednak, że pomimo zamknięcia amerykańskiej filii jego koncern medialny planuje „rozszerzenie usług cyfrowych w celu zwiększenia obecności na wielu platformach w USA”.

Po wykupieniu stacji Current TV i wygranych procesach z operatorami telewizji kablowej, którzy początkowo odmawiali współpracy z nowym nadawcą, Al Jazeera America uzyskała dostęp do około 55 milionów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Oglądalność i obroty stacji jednak regularnie spadały.

Problemy nawarstwiły się, gdy wielkie firmy z powodu polityki emira Kataru – ograniczającego wolność prasy, opowiadającego się za islamskim prawem szariatu, popierającego liderów Hamasu i Bractwa Muzułmańskiego – zaczęły masowo wycofywać swoje reklamy z programu.

Większość firm wycofała się w związku z kampanią internetową prowadzoną przez Florida Family Association (FFA), które kierowało do reklamodawców bezpośrednie maile z informacją o działalności Al Jazeery, określanej przez stowarzyszenie mianem „Jihad TV”. FFA szacuje, że po jej interwencji z reklamowania się na antenie stacji zrezygnowało 249 z 263 firm.

Autorstwo: Bohun
Na podstawie: USAToday.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.