Aktywność słoneczna determinuje długość życia

Opublikowano: 09.01.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 625

Naukowcy odkryli, że dla długości życia człowieka ważne jest jaka aktywność słoneczna towarzyszyła jego pojawieniu się na świecie. Norwescy specjaliści twierdzą, że ludzie, którzy urodzili się w czasie słonecznej flauty, mogą żyć dłużej.

Uczeni doszli do tego analizując dane demograficzne Norwegów urodzonych od 1676 roku do 1878 roku. Następnie dokonano korelacji ich długości życia z obserwowaną w tym czasie aktywnością słoneczną. Wyszło im, że średnio okres życia człowieka urodzonego w maksimum słonecznym był o 5,2 lat krótszy niż u tych rodzonych podczas minimum słonecznego.

Poziom aktywności słonecznej w czasie narodzin w jakiś sposób determinuje długość życia. Efekt ten był widoczny zwłaszcza u kobiet. Być może jest to związane ze zwiększoną ilością promieniowania ultrafioletowego, które jest emitowane podczas maksimum słonecznego. Ekspozycja na promieniowanie UV powoduje uszkodzenie komórek i DNA.

Zespół naukowców z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii opublikowali swoje badania w ostatnim numerze prestiżowego czasopisma Proceedings of the Royal Society B.

Na podstawie: phys.org
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. maciek 09.01.2015 19:12

  “…w jakiś sposób” i już wiadomo w jaki. Ha, ha. Uszkodzenie DNA powoduje krótsze życie o 5,4 lata życia. Ha, ha. To tak jakby zanieczyszczenie spermy powodowało utratę zdrowia.

  Może źle jest postawione pytanie? Może korzystniej byłoby zapytać: Co powoduje nierówność pracy słońca i nierówność egzystencji ludzkiej?

 2. MichalR 09.01.2015 20:53

  Albo prościej co wiąże cykle pracy słońca z cyklicznymi zmianami nierówności w długości życia.

 3. maciek 10.01.2015 00:33

  No właśnie.

 4. luzak1977 14.01.2015 18:57

  Naukowcy, czyli pracownicy “aparatu”, są w stanie wmówić nam wszystko, jednak czy na pewno?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.