Aktywistom Greenpeace grozi do 5 lat więzienia

Opublikowano: 12.09.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 15

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, takie dwoje aktywistów z Greenpeace usłyszało zarzuty w związku z naruszeniem art. 178b „Kodeksu karnego”.

Zgodnie z jego treścią ten, „kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”.

Decyzja prokuratury zapadła po zatrzymaniu aktywistów w poniedziałek przed północą w porcie w Gdańsku na żaglowcu Rainbow Warrior, który blokował statek z węglem z Mozambiku. Zatrzymani to obywatel Hiszpanii, kapitan wspomnianego żaglowca, oraz aktywistka Greenpeace z Austrii. Obecnie obcokrajowcy przebywają w izbie zatrzymań MOSG.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Prokuratury Gdańskiej Grażyna Wawryniuk, na początku śledztwa prokuratura sprawdzała, czy aktywiści mogą również ponosić odpowiedzialność za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, za co grozi do ośmiu lat więzienia. Jednak prokuratura doszła do wniosku, że zgromadzony materiał podstawowy nie daje podstaw do postawienia takiego zarzutu.

Jak informuje Greenpeace, protest w porcie w Gdańsku miał charakter pokojowy: jego celem było zwrócenie uwagi polskiego rządu na „pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 roku”. Podczas akcji aktywiści dokonali aktu wandalizmu malując farbą na statku z węglem z Mozambiku napis „Węgiel stop”.

W środę rano w Porcie Północnym w Gdańsku doszło do kolejnych protestów. Jak podaje RMF FM, 6 aktywistów weszło na trzy żurawie służące do rozładunku węgla ze statków na nabrzeżu w Porcie Północnym w Gdańsku. Ekolodzy rozwiesili transparent z napisem: „Polska bez węgla”. Aktywiści podkreślają, że to protest pokojowy i wzywają rząd do ogłoszenia planu odejścia od węgla do 2030 roku.

To nie pierwszy tego typu protest. Na początku maja działacze Greenpeace wywiesili czarne bannery z napisem „Polska bez węgla 2030” na siedzibach Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Aktywiści protestowali przeciwko „ignorowaniu kryzysu klimatycznego przez największe polskie partie”.

Protestowali dzień po tym, jak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywał się w dniach 13-15 maja w Katowicach, dyskutowany był rządowy projekt Polityki Energetycznej Polski. Program zakłada, że do 2030 roku ilość spalanego w węgla utrzyma się na niezmienionym poziomie.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 3,60 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kopydlok
Użytkownik
kopydlok

Pokojowo to mogą sobie stanąć przed bramą zakładu z transparentem w dłoni.