Aktywiści udaremnili eksmisję niepełnosprawnej kobiety

Opublikowano: 16.10.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 730

Aktywiści lokatorscy, miejscy i lewicowi skutecznie zablokowali wczoraj na Żoliborzu eksmisję 50-letniej niepełnosprawnej kobiety. Lokatorka miała trafić do lokalu tymczasowego położonego na piętrze, bez windy, co oznaczałoby pozbawienie jej możliwości wychodzenia z domu. Wśród blokujących był m.in. przyszły poseł Lewicy, zdeklarowany socjalista Maciej Konieczny.

Wyrok w sprawie eksmisji kobiety z mieszkania przy ul. Krajewskiego 2A, w pobliżu warszawskiego Dworca Gdańskiego, zapadł wiele lat temu. Kobieta jest niepełnosprawna fizycznie i psychicznie – jak relacjonował mediom Maciej Konieczny, popadła w długi nie ze swojej winy. Jako że nie jest w stanie się samodzielnie poruszać, umieszczenie jej w lokalu na piętrze, w budynku bez windy, oznaczałoby odebranie jej możliwości wychodzenia na zewnątrz.

Eksmisję przeprowadzał komornik Ryszard Moryc, którego doświadczony działacz lokatorski Piotr Ciszewski opisał na „Facebooku” jako człowieka wykonującego takie eksmisje, których nie chcą podejmować się nawet jego koledzy.

„Komornik Moryc znany jest ze swej brutalności, jedyne zdjęcia, jakie można znaleźć na szybko, przedstawiają go uśmiechniętego w asyście sporych grup policji. I tym razem policjanci chcieli z początku przebić się przez naszą żywą barykadę” – opowiada współpracownik portalu „Strajk” i aktywista Związkowej Alternatywy Wojciech Łobodziński, który brał udział w blokadzie. Jak relacjonuje, napiętą atmosferę tylko w części zmniejszyła obecność Macieja Koniecznego oraz asystenta posła Pawła Lisieckiego (PiS) i to, że podjęli oni negocjacje w lokalu z komornikiem, przedstawicielką zarządcy nieruchomości oraz rady dzielnicy Żoliborz.

Obecność rozpoznawalnych twarzy oraz mediów tylko częściowo skłoniła komornika i policję do spuszczenia z tonu. „Od policjanta można było usłyszeć o „przygodzie życia jaka czeka nas na komendzie”, natomiast komornik Moryc wspomniał o karetce, która jest tu ze względu na nasze przyszłe obrażenia, jeśli się nie wycofamy. Było to pierwsze takie moje doświadczenie na blokadzie eksmisji, zazwyczaj komornicy odpuszczali, gdy tylko widzieli nasz opór, z pewnością nie starali się aż tak eskalować konfliktu” – mówi Łobodziński.

Blokada, w której brało udział ok. 25 osób m.in. z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Komitetu Obrony Praw Lokatorów, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, skłotu Przychodnia, stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz dwóch działaczy partii Lewica Razem, zakończyła się ostatecznie połowicznym sukcesem obrońców. Lokatorka będzie musiała opuścić mieszkanie dopiero za dwa tygodnie. Zanim to nastąpi, strona społeczna oceni stan lokalu, który zaproponuje jej miasto.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. ARTUR 17.10.2019 01:53

    Miasto ma obowiązek zaopiekować się ludżmi niepełnosprawnymi a w razie odmowy zapłacenia za opiekę przez najbliższą rodzinę należy wysłać do nich komornika aby ściągnął należność . W Polsce obowiązuje system opieki solidarnościowy bez względu na wiek , natomiast można przypomnieć prezydentowi Warszawy iż bieganie po mieście półnagich osób w opiece policjantów na nasz koszt to zwykłe wyłudzanie pieniędzy .Człowiek prawy / fasci / , zwany faszystą nie musi chyba przypominać że istnieją wartości ogólnospołeczne np. opieka nad starszą osobą i wartości sodomistów które są wyjątkami zasługującymi na potępienie jeśli są prezentowane publicznie .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.