Aktywiści Extinction Rebellion blokowali centrum stolicy

Opublikowano: 08.09.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 57

Aktywiści i aktywistki ruchu Extinction Rebellion ogłosili 7 września w Warszawie alarm klimatyczny, blokując ruch w centrum miasta, a następnie organizując protest pod Sejmem. Chcą, by temat katastrofalnych zmian klimatycznych na Ziemi wrócił do publicznej debaty, a politycy przestali być w tych sprawach bezczynni.

Działaczom XR udało się na chwilę zaskoczyć policję. Funkcjonariusze rano spodziewali się prób blokowania Ronda Dmowskiego, które jest stosunkowo popularnym punktem startowym protestów, tymczasem aktywiści i aktywistki ekologiczni zatamowali ruch na jezdni ul. Świętokrzyskiej, kilkaset metrów dalej. Mieli ze sobą transparenty z hasłami „Alarm klimatyczny”, „Zawróć”, „Buntujemy się, aby żyć”. Następnie ustawili jeszcze jedną blokadę tej samej ulicy.

Policja usunęła protestujących z drogi, wynosząc ich na chodnik. Usuwanie blokujących chwilę potrwało, gdyż ekolodzy mieli ze sobą wypełnione betonem opony. Osoby znoszone z ulicy były legitymowane, policjanci próbowali wręczać im mandaty. Jako że aktywiści ich nie przyjmowali, czekają ich najprawdopodobniej sprawy w sądzie, gdyż policja będzie kierować wnioski o ukaranie z art. zabraniającego blokowania ruchu kołowego.

Po rozbiciu blokad na ul. Świętokrzyskiej aktywiści kontynuowali protest na ul. Marszałkowskiej. Tu policja interweniowała, by bronić działaczek i działaczy przed wściekłymi kierowcami, którzy zaczęli obrzucać ekologów wyzwiskami. Ok. 14.30 aktywistki i aktywiści w asyście funkcjonariuszy odeszli w stronę Nowego Światu.

O 15 Extinction Rebellion poinformowało, że protest jest kontynuowany, a kolumna ekologicznych działaczy skierowała się, chodnikiem, Alejami Ujazdowskimi. Przed 16 byli już przed Sejmem, gdzie bijąc w bębny i machając sztandarami z symbolem ruchu wołali „To jest alarm!”. Ogłaszając stan skrajnego zagrożenia klimatu, aktywiści żądają, by alarm klimatyczny ogłosili również polscy politycy, przyjęli stosowną ustawę w Sejmie, a następnie podjęli realne działania na rzecz ochrony przyrody. Mowa m.in. o wprowadzeniu zajęć z edukacji klimatycznej do szkół, przekazywaniu rzetelnych informacji o klimacie w mediach oraz ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, spalania ropy naftowej i gazu.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 1,40 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Kolejni podżegacze za cudze srebrniki. Tych użytecznych idiotów mi nie żal.

sync
Użytkownik

Takie newsy należy łączyć z dwoma innymi. Wypowiedź świńskiego hegemona Gatesa o następnym zagrożeniu, czyli o wielkiej katastrofie klimatycznej. Drugi news jest ciekawszy bo dotyczy wypowiedzi WHO o tym jak wspaniale pandemia medialna działa na planetę w związku ze zmniejszoną aktywnością ludzką. Pod pretekstem ochrony środowiska planuje się w niedalekiej przyszłości przesiedlanie ludności do wybranych stref oraz stworzenie stref zamkniętych. Takie tam teorie… :)