Agencja szpiegowska z Kanady szasta danymi osobowymi

Opublikowano: 24.06.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 982

National Security and Intelligence Review Agency (NSIRA) podała, że kanadyjska agencja szpiegowska, Communications Security Establishment – CSE, najprawdopdoobniej dopuściła się złamania prawa o poszanowaniu prywatności.

CSE w swoich raportach nie podaje danych identyfikacyjnych Kanadyjczyków i osób przebywających w Kanadzie. Takimi utajnionymi danymi mogą być zarówno imiona i nazwiska, jak i adresy e‑mail lub IP komputerów. Inne agencje rządowe lub partnerzy międzynarodowi, będący odbiorcami raportów, mogą jednak poprosić o przekazanie szczegółów, przedstawiając oczywiście uzasadnienie i mając zezwolenie sądu.

NSIRA sprawdziła 2351 przypadków ujawnienia informacji dotyczących Kanadyjczyków z okresu ostatnich pięciu lat. Okazało się, że w ponad jednaj czwartej przypadków do przekazania informacji doszło, mimo że prośba nie była odpowiednio mocno uzasadniona.

W rozpatrywanym przedziale czasu CSE zatwierdziło 99 proc. wniosków o ujawnienie danych złożonych przez podmioty krajowe. Okazuje się jednak, że agencja ujawniała więcej niż powinna. Tłumaczyła się, że jest to zwyczajowa praktyka. Przykładowo zdarzało się, że agencję pytano o nazwę firmy, a CSE ujawniało nazwiska osób z nią związanych.

NSIRA stwierdziła więc, że doszło do złamania przepisów Privacy Act. Zgodnie z procedurami przygotowała raport o niezgodności dla ministra obrony narodowej Harjita Sajjana, który jest odpowiedzialny za CSE. Zarekomendowała przy tym tymczasowo do wyjaśnienia sprawy udostępnianie informacji tylko na żądanie Canadian Security Intelligence Service, RCMP i Canada Border Services Agency, które składały wnioski zasadniczo poprawnie i zgodnie z obszarem swojego działania.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.