Afrykański kraj chce reparacji od Niemiec za kolonializm

Opublikowano: 27.03.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 932

Niedługo rozpocznie się kolejna runda rokowań między Namibią a Niemcami ws. ewentualnych reparacji, mających być zadośćuczynieniem za okres kolonializmu.

Wysokich odszkodowań od Republiki Federalnej Niemiec domagają się przede wszystkim przedstawiciele grup etnicznych Herero i Nama – potomkowie ludzi, którym udało się przetrwać masakrę owych plemion, jakiej w latach 1904-1908 dokonali niemieccy kolonialiści. W 2017 r. wnieśli oni sprawę do sądu w Nowym Jorku, żądając zadośćuczynienia w postaci 50 miliardów euro.

Jednocześnie od trzech lat negocjacje w sprawie pomocy finansowej w ramach „leczenia ran” prowadzą rządy Niemiec i Namibii. Przedmiotem rokowań są nie tylko sumy pieniężne, ale też kwestie takie jak nazewnictwo – Niemcy nie chcą m.in. aby ewentualne wypłaty były określane prawniczym terminem „reparacji”. Kolejną sprawą do uzgodnienia pozostaje sposób wydawania pieniędzy – Namibia chce, aby zasiliły równomiernie rozwój całego kraju, z kolei rząd w Berlinie wolałby, aby fundusze zostały przekazane przede wszystkim członkom plemion Herero i Nama.

W latach 1904-1907 niemieccy kolonialiści doprowadzili do śmierci dziesiątek tysięcy mieszkańców obecnej Namibii, m.in. poprzez wypędzanie ich na pustyni i blokowanie dostępu do źródeł wody. Ocalałych wysyłano do obozów pracy lub przeprowadzano na nich rasowe badania medyczne. Wydarzenia w Namibii uznawane są za pierwsze ludobójstwo XX wieku. W 2004 r. rząd Niemiec przyznał się oficjalnie do odpowiedzialności za masakry i przeprosił za nie.

Namibia była niemiecką kolonią w latach 1884–1915. Znana była wówczas pod nazwą Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: PolsatNews.pl, Interia.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.