Afganki chcą do szkoły

Opublikowano: 12.09.2022 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1034

W zeszłym tygodniu pięć rządowych szkół średnich we wschodniej prowincji Paktia wznowiło zajęcia po tym, jak setki dziewcząt i przywódcy plemienni zażądali ich ponownego otwarcia. Ale kiedy uczennice w stolicy prowincji Gardez poszły na zajęcia, kazano im wrócić do domu.

„Dziś rano, kiedy nie pozwolili dziewczynom wejść do szkół, zorganizowaliśmy protest” – powiedziała aktywistka Yasmin, organizatorka wiecu. Ubrane w swoje szkolne mundurki i białą chustę dziewczynki przemaszerowały przez centrum Gardez, aby zaprotestować przeciwko zamknięciu szkoły.

Zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych pokazały dziewczęta maszerujące przez centrum miasta, podczas gdy mieszkańcy i właściciele sklepów przyglądali się temu. „Talibowie nie pozwolili nikomu robić zdjęć z protestu. W rzeczywistości połamali niektórym protestującym telefony komórkowe” – powiedziała AFP przez telefon Yasmin. Dwóch mieszkańców miasta również potwierdziło, że protest którego dziennikarze nie mogli relacjonować, rzeczywiście się odbył.

„Uczennice protestowały pokojowo, ale wkrótce wiec został rozpędzony przez siły bezpieczeństwa” – powiedział AFP jeden z mieszkańców Gardez, który prosił o nieujawnianie jego nazwiska.

Urzędnicy utrzymują, że zamknięcie szkół jest tylko „kwestią techniczną”, a zajęcia zostaną wznowione, gdy zostanie określony program nauczania oparty na zasadach islamskich. Kilka szkół publicznych nadal działa w niektórych częściach kraju po naciskach lokalnych liderów. Placówki pozostają jednak zamknięte w większości prowincji, w Kabulu, a także w Kandaharze, czyli w centralnej siedzibie talibów.

Cztery z nowootwartych szkół znajdują się w Gardez i jedna w Samkani. Od czasu powrotu do władzy w sierpniu ubiegłego roku talibowie narzucili surowe restrykcje na dziewczęta i kobiety, aby dostosować je do swojej surowej wizji islamu.

Islamiści chcą skutecznie wypchnąć kobiety z życia publicznego. W marcu zamknęli wszystkie szkoły średnie dla dziewcząt. Wiele z nich nie zostało już otwartych. Według UNICEF około trzech milionów dziewcząt nie ma obecnie możliwości zdobycia średniego wykształcenia w Afganistanie.

Na podstawie: France24.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.