Afera korupcyjna z helikopterami w tle

Opublikowano: 16.01.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 757

W 2010 roku Kazachstan zawarł z poprzednikiem Airbusa kontrakt na dostawę 45 wojskowych helikopterów. Cena – 2 mld euro. Tyle oficjalnie. Pod stołem ustalono, że Francja wpłynie na zmianę belgijskiego prawa, tak by kazachscy oligarchowie rezydujący w Belgii nie musieli iść do więzienia. Jeśli Francuzi byli w stanie zaangażować się w korupcyjno-polityczny wałek byleby tylko sprzedać do Kazachstanu 45 maszyn za 2 mld euro, to zasadnym jest pytanie czy coś podobnego mogło się wydarzyć przy próbie sprzedaży Polsce 50 maszyn za 3 mld euro?

W październiku 2009 roku prezydent Francji Nicolas Sarkozy udaje się z oficjalną wizytą państwową do Kazachstanu. Jednym z głównych tematów poruszanych przez francuską głowę państwa była kwestia zakupu przez kazachskie siły zbrojne helikopterów EC145 produkowanych przez Eurocopter (przekształcony później w firmę Airbus Helikopters). Kontrakt na dostawę tych maszyn został finalnie podpisany w 2010 roku. Opiewał on na sumę 2 miliardów euro i dotyczył zakupu 45 helikopterów.

Tyle oficjalnie. Mało kto jednak wiedział, że deal miał drugą, tajną i zupełnie nieoficjalną część. Przeprowadzone przez francuskich dziennikarzy śledztwo wykazało, iż szanse na zakup EC145 przez Kazachstan wzrosły, kiedy Francuzi obiecali prezydentowi Kazachstanu Nursultanowi Nazarbayevowi, iż pochodzący z jego kraju oligarchowie unikną kary więzienia za przekręty dokonane w Belgii.

W ruch poszły walizki wypełnione z pieniędzmi, lobbyści oraz tajne służby. Francuzi zaczęli naciskać na Armanda De Deckera, który w 2011 roku pełnił funkcję przewodniczącego belgijskiego senatu. De Decker był na tyle skuteczny, że przekonał swoich kolegów w belgijskim parlamencie o konieczności drobnej modyfikacji prawa, które – jak się później okazało – znacząco ułatwiły życie kazachskim oligarchom rezydującym na stałe w Belgii. Najsłynniejszym z nich był Patok Chodievov, oskarżony o korupcję. Dzięki zmianie prawa wywalczonej przez De Deckera, mógł on uniknąć kary więzienia (skończyło się na grzywnie 21 mln euro, która dla Chodievova nie stanowiła problemu). Sam De Decker otrzymał od tajemniczych przyjaciół “nagrodę” w wysokości 740 tys. euro.

Mając na uwadze powyższą historię słuszne pytanie zadał bloger oraz publicysta miesięcznika “Bez Cenzury” Stanislaw Balcerac: “Skoro, aby sprzedać Kazachstanowi 45 śmigłowców EC145 (model mniejszy od Caracala) Francja posuwała się do korupcji polityków w Brukseli, to co musiało się dziać podczas negocjacji z rządem PO-PSL sprzedaży 50 Caracali dla Polski? Pytanie jak najbardziej na czasie, biorąc pod uwagę kwestie przedłużenia (lub nie) kadencji Donalda Tuska w Brukseli”.

Na podstawie: OdFoundation.eu, Mukhtarablyazov.org, “Bez Cenzury” nr 1/2017
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 16.01.2017 16:29

    Sprzedaży nie będzie stanowiska dla Tuska lub kogokolwiek innego też nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.