Admirał ostrzega, że wojna na Ukrainie to dopiero „rozgrzewka”

Opublikowano: 07.11.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1566

Wojna na Ukrainie jest wstępem do większych wyzwań militarnych dla USA, a Ameryka traci przewagę w zakresie zdolności broni jądrowej, ostrzegł w środę szef amerykańskiego dowództwa strategicznego admirał Charles Richard w przemówieniu na dorocznym Naval Submarine League’s 2022 Annual Symposium & Industry Update.

„Kryzys na Ukrainie, jaki mamy teraz, to tylko rozgrzewka” – powiedział Richard. „Nadchodzi wielki [kryzys]. I nie minie dużo czasu, zanim zostaniemy przetestowani w sposób, w jaki nie byliśmy testowani od dłuższego czasu”.

Richard ostrzegł, że Stany Zjednoczone tracą zdolność odstraszania nuklearnego wobec konkurentów, takich jak Chiny i Rosja. „Kiedy oceniam nasz poziom odstraszania wobec Chin, statek powoli tonie” – powiedział. „Tonie powoli, ale tonie, ponieważ zasadniczo zwiększają one możliwości w tej dziedzinie szybciej niż my”.

W swojej strategii obrony narodowej z 27 października Pentagon przedstawił również tragiczną sytuację w równowadze nuklearnej między USA a Rosją i Chinami. „Nasi główni konkurenci nadal rozszerzają i dywersyfikują swoje zdolności nuklearne, włączając nowe i destabilizujące systemy, a także zdolności nienuklearne, które można wykorzystać do przeprowadzania ataków strategicznych” – czytamy w przeglądzie dziedziny nuklearnej. „Wykazali niewielkie zainteresowanie zmniejszeniem swojej zależności od broni jądrowej. W przeciwieństwie do tego Stany Zjednoczone skupiają się na terminowej wymianie starszych systemów, które szybko zbliżają się do końca okresu eksploatacji”.

Chiny dążą do posiadania co najmniej 1000 możliwych do użycia głowic bojowych do końca 2030 r., a Rosja zamierza rozmieścić 1550 głowic objętych traktatem START w pojazdach. „Chińska Republika Ludowa (ChRL) jest ogólnym wyzwaniem tempa planowania obronnego USA i rosnącym czynnikiem oceny naszego odstraszania nuklearnego. ChRL rozpoczęła ambitną ekspansję, modernizację i dywersyfikację swoich sił nuklearnych” – czytamy w dokumencie. „Rosja nadal kładzie nacisk na broń nuklearną w swojej strategii , modernizuje i rozbudowuje swoje siły nuklearne oraz straszy bronią nuklearną w celu wsparcia rewizjonistycznej polityki bezpieczeństwa”.

Richard dodał, że jedyną dziedziną, w której Stany Zjednoczone nadal dominują, są zdolności podwodne. „Zdolności podmorskie są nadal jedną… może jedyną prawdziwą asymetryczną przewagą, jaką mamy nad naszymi przeciwnikami” – mówił Richard cytowany przez wiadomości Departamentu Obrony USA.

Dowódca Stratcom wezwał amerykańską armię, aby poszukała inspiracji w latach 1950. w celu przywrócenia przewagi.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „Jerusalem Post”
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 08.11.2022 12:49

    Czyli pan admirał uważa, że możliwość dwukrotnego zrobienia z terenów przeciwnika nie nadającej się do życia radioaktywnej pustyni to za mało? Trzeba mieć możliwość zrobienia tego jeszcze jeden raz więcej? Może dwa, albo dziesięć?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.