Administracja Trumpa ogranicza dostęp do antykoncepcji

Opublikowano: 08.10.2017 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 569

Rząd Stanów Zjednoczonych unieważnił w piątek przepis z ustawy „Obamacare”, który zobowiązywał pracodawców do wliczania kosztów antykoncepcji zatrudnionych kobiet do ich ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory z bezpłatnej antykoncepcji korzystało w Ameryce blisko 56 milionów kobiet.

Przepis zniesiono w imię „wolności przekonań religijnych i moralnych”. „Prezydent uważa, że wolność praktyki religijnej jest prawem podstawowym. I o to dziś chodzi” – sprecyzowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Reakcje oburzenia pojawiły się szybko ze strony demokratów, stowarzyszeń ochrony praw kobiet, planowania rodziny, położników i ginekologów, oraz zwykłych obywateli. Powstał bardzo komentowany hashtag #HandsOffMyBC („Odczepcie się od mojej antykoncepcji”).

ACLU – znana organizacja obrony praw obywatelskich – ma zamiar zablokować decyzję Trumpa podając ją do sądu. Według Planned Parenthood („Planowanie rodziny”), „branie na cel dostęp milionów kobiet do antykoncepcji ukazuje pogardę, z jaką administracja Trumpa odnosi się do zdrowia i życia kobiet”. Dla Berniego Sandersa, byłego kandydata demokratów w wyborach prezydenckich, „to po prostu seksizm”.

Do tej pory tylko związki wyznaniowe miały zapewnioną „klauzulę sumienia”, teraz wszystkie przedsiębiorstwa komercyjne. „Elementy obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego nie mogą gwałcić praktyk religijnych przedsiębiorców” – wyjaśnia nota departamentu zdrowia, powołując się na orzeczenia Sądu Najwyższego.

Ile kobiet to będzie dotyczyć? Bitwa na liczby trwa. Zdaniem administracji, która bierze pod uwagę liczbę odwołań od dawnego przepisu „Obamacare”, tylko ok. 120 tys. kobiet zostanie pozbawionych bezpłatnej antykoncepcji. Przeciwnicy decyzji Trumpa uznają to za przejaw „niezwykłej hipokryzji”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.