ABW zamienia się w policję polityczną

Opublikowano: 05.12.2012 | Kategorie: Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 576

O zmianie ustawy o ABW i AW oraz ustawach o służbach specjalnych portal Stefczyk.info rozmawia z Bogdanem Święczkowskim, byłym szefem ABW.

STEFCZYK.INFO: Portal wPolityce.pl opisuje senacki projekt zmian w ustawie o ABW i AW. Z opinii przytaczanych przez redakcję wynika, że nowelizacja zwiększa uprawnienia ABW oraz poszerza możliwości inwigilacji obywateli. Jak Pan ocenia ten projekt?

BOGDAN ŚWIĘCZKOWSKI: Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na dziwny sposób procedowania nad tą zmianą. Dlaczego nie proponuje się doprecyzowanie właściwości służb w ramach projektu rządowego, który zostałby skonsultowany ze służbami i odpowiednimi ministrami? Zamiast tego, okrężną drogą – poprzez Senat – próbuje się doprowadzić do zmiany kompetencji i właściwości Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To budzi zdziwienie i rodzi podejrzenie, że mamy do czynienia z niedozwolonym lobbingiem służb czy jakichś innych grup. To należy wyjaśnić. Normalną procedurą zmian w służbach powinno być opracowanie rządowego projektu. Projekt stworzony w ten sposób powinien przejść odpowiednie konsultacje, a dopiero potem trafić do Sejmu.

– Jak Pan ocenia same zapisy projektu?

– Mam szereg zastrzeżeń. Uważam, że artykuł piąty ustawy należy zmienić. Zmiany powinny być opracowane w taki sposób, by ABW miała szerokie uprawnienia, ale bardzo precyzyjnie opisane i określone. Projekt opracowany w Senacie wymienia artykuły Kodeksu karnego, które w mojej ocenie nie powinny być we właściwości Agencji, a z drugiej strony nie ma wymienionych takich czynów, które powinny być w zainteresowaniu służby specjalnej. Gdyby ten projekt był konsultowany i analizowany np. przez Stowarzyszenie Prokuratorów czy Stowarzyszenie Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ten projekt byłby na znacznie wyższym poziomie. Obecna inicjatywa nie wiadomo czyim jest dziełem, nie wiadomo, z jakich powodów została złożona, ani na skutek jakich działań otrzymała taki, a nie inny wygląd. Taka jednostkowa zmiana w ustawie o ABW i AW nic nie daje.

– Co powinno się zatem zmienić?

– Prawidłowa i dogłębna analiza ustawy o ABW i AW prowadzi do wniosku, że ta ustawa powinna zostać zmieniona w sposób całościowy. W tej ustawie wymieniono wiele metod i sposobów działania służby specjalnej. Służby mają wolną rękę, co może prowadzić do działań operacyjnych poza kontrolą. Wymieńmy choćby ostatnią sprawę Brunona K., kontrolę młodzieży z organizacji narodowo-patriotycznej, czy sprawę AntyKomora. Jeżeli te zapisy nie zostaną doprecyzowane, ustawa będzie ustawą ułomną. Co ważne, ustawa nie zawiera przepisów chroniących bezpieczeństwo tzw. “przykrywkowców”, czy oficerów pracujących nad osłoną kontrwywiadowczą Polski. Sprawa kontrwywiadu nie została w ustawie w ogóle opracowana.

– Ktoś pracuje nad nową ustawą?

– Wiem, że środowiska patriotyczno-narodowe pracują nad nowymi ustawami o służbach specjalnych, które wyeliminują ułomności dotychczasowych ustaw i będą kompleksowe, spójne oraz precyzyjnie.

– Obecne zmiany senackie mogą skutkować większym stopniem kontroli obywateli?

– To się dzieje na co dzień. Zwykły obywatel nie śledzi zmian wprowadzanych w prawie. Wiele zmian w ustawach dotyczących kontroli obywateli dotyczy ustaw pobocznych. Dopiero po czasie okazuje się, że pewne rzeczy się zmieniły. Jednak dla demokratycznego państwa prawa bardzo ważna jest praktyka i zwyczaje. Ta władza i ten rząd zarzucił wiele dobrych praktyk. Tradycją było, że to przedstawiciel opozycji był szefem komisji ds. służb specjalnych. Obecnie jej szefem są posłowie koalicji i SLD. Teraz przewodniczącym jest Konstanty Miodowicz, co może budzić sporo wątpliwości. Był zwyczaj, że w komisji ds. służb ma być przedstawiciel każdego klubu. A posła Solidarnej Polski nie ma. To jest zerwanie ze zwyczajami. Również w służbach ważne są zwyczaje. W Polsce z kolej pewnych rzeczy się nie robiło, w pewnych sytuacja nie podejmowało się działań. Zadaniem ABW jest również monitorowanie środowisk skrajnych, radykalnych, monitorowanie ekstremizmów. Tyle tylko, że Agencja zajmuje się środowiskami patriotycznymi, które w jej mniemaniu są radykalne, a nic nie wiadomo, by służba prowadziła podobne działania wobec organizacji lewackich czy lewicujących.

– Kto za to odpowiada?

– Premier rządu zadaniuje służby, wyznacza cele i priorytety. Widocznie Donald Tusk wskazuje takie cele i priorytety, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zamienia się w policję polityczną, a nie w organizację mającą służyć obywatelom. Nie wolno zapominać, że w rocie przysięgi składanej przez funkcjonariuszy ABW i policji znajduje się ślubowanie wierności Narodowi polskiemu. Nie tej czy innej władzy, ale Narodowi, czyli wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej.

Rozmawiał: Nal
Źródło: Stefczyk.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. adambiernacki 06.12.2012 17:45

    A to ci państwo co się tak mną interesują! Jestem wzruszony i tyle czasu operacyjnego na mnie jednego:-) Ja Rychowi, Zbychowi, Bronkowi ani Władymirowi nic nie zrobię. Nie dlatego, że nie chcę. Ja się po prostu brzydzę. Jeden był nawet tak miły, że mnie ostrzegł, że “mam przej…” Za co pytam?! Ja tylko mam dobrą zabawę. Wściekli są, że się nie boję to najgorszy rodzaj terroryzmu.

  2. adambiernacki 06.12.2012 17:53

    Na szczęście mogą mnie załatwić na wiele sposobów i nie muszę popełniać samobójstwa. No jak ja bym się wtedy czuł gdyby musiał się sam seryjny samobójca do mnie fatygować?

  3. aZyga 06.12.2012 18:01

    @adambiernacki to napisz tu publiczne oświadczenie, że nie masz zamiaru popełnić samobójstwa – wtedy będą musieli upozorować wypadek, a wtedy chociaż rodzina coś dostanie :p

  4. _SL_ 06.12.2012 19:45

    Sluzby sie rozszalaly, widac rezim zabezpiecza sie przed utrata wladzy.

    http://nczas.com/publicystyka/sommer-ujawniamy-filosemicki-skandal-w-polskich-sluzbach-specjalnych-abw-inwigilowala-w-kwietniu-2012-r-stanislawa-michalkiewicza-powod-podejrzenie-dzialalnosci-antysemickiej-w/

    “Ludzie, którzy dla tymczasowego bezpieczeństwa rezygnują z podstawowej wolności, nie zasługują ani na bezpieczeństwo, ani na wolność.”

    “They that can give up essential liberty to obtain a little safety deserve neither liberty nor safety.”

    BenjaminFranklin

  5. adambiernacki 07.12.2012 09:59

    _SL_ – No tak Stanislav i już wiem od kogo mam ten antysemicki katar ciągle tylko a kysz!
    aZyga – Nie zabili by mnie nie jestem tak ważny, że stwarzam zagrożenie dla spraw bieżących np. ujawniając jakieś informacje. Mną się interesuje raczej Podlicja, ale jestem ambitny…hehehehe

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.