Absurdy ustawy śmieciowej

Opublikowano: 09.01.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2313

Co w praktyce przyniosła nam „ustawa śmieciowa”? Po pierwsze: Wykonujemy ogrom pracy za tych, którzy na tym zarabiają (segregacja śmieci na 5 rodzajów). Po drugie: Za wywóz tak podzielonych przez nas śmieci płacimy ogromne pieniądze (w niektórych miastach Polski podwyżki sięgnęły nawet 100 proc.). Po trzecie: W budynkach wielorodzinnych, w celu dyscyplinowania mieszkańców do selektywnego zbierania odpadów, wprowadzana jest tzw. odpowiedzialność zbiorowa. Po czwarte: część wspólnot mieszkaniowych wprowadza ograniczenia w dostępie do śmietników. Reasumując: Jest SUPER!

Przyjęta w 2013 roku ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która została znowelizowana w 2019 roku, umożliwia nałożenie na osoby mieszkające w Polsce obowiązku wykonywania bezpłatnej pracy na rzecz firm zajmujących się recyklingem, polegającej na segregowaniu odpadów na 5 typów. Co istotne – mimo wykonywania tej pracy mieszkańcy za wywóz segregowanych śmieci muszą płacić znacznie więcej, niż płacili jeszcze kilka lat temu, gdy śmieci nie były segregowane.

Kto nie chce segregować, ten musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Opłaty za wywóz śmieci są w takich okolicznościach od 2 do 4 razy wyższe od rachunków pobieranych w przypadku segregowanych śmieci. Przekładając to wszystko na wartości nominalne, najczęściej mówimy tutaj o kwotach rzędu 20 – 40 zł miesięcznie na osobę (za wywóz posegregowanych śmieci) oraz 60 – 160 zł miesięcznie na osobę (za wywóz śmieci nieposegregowanych). W wariantach skrajnych pięcioosobowa rodzina zapłaci od 200 (śmieci posegregowane) do nawet 800 zł (śmieci nieposegregowane) miesięcznie.

Wzrost kosztów i drożyzna to nie jedyne konsekwencje obowiązywania “ustawy śmieciowej”. W budynkach wielorodzinnych (np. kamienicach lub blokach), w celu dyscyplinowania mieszkańców do selektywnego zbierania odpadów, wprowadzana jest tzw. odpowiedzialność zbiorowa. Polega ona na tym, że gdy w kontenerze na odpady zbierane selektywnie (np. w kontenerze na plastik i metale) znajdą się śmieci zmieszane, to wszyscy mieszkańcy danego budynku wielorodzinnego będą zobowiązani zapłacić za wywóz śmieci tak, jakby były one niesegregowane (czyli 2-4 razy drożej).

Aby ograniczyć ryzyko odpowiedzialności zbiorowej zarządcy wspólnot mieszkaniowych wpadają na pomysły czasowego ograniczania możliwości oddawania odpadów do śmietników w wyznaczonych miejscach. Polega to na tym, że osiedlowy śmietnik przez większą część dnia jest zamknięty na klucz. Tylko przez kilka godzin dziennie (2-3) jest on otwierany przez pracownika wspólnoty. Tylko wówczas i przy obecności pracownika wspólnoty (który weryfikuje czy mieszkańcy prawidłowo segregują odpady i wrzucają je do właściwych pojemników) można wyrzucić śmieci.

Pomijając już kwestię konieczności wykonywania bezpłatnej pracy na rzecz firm zajmujących się recyklingem, polegającej na segregowaniu odpadów na 5 typów, jeśli mamy już płacić tak duże pieniądze za wywóz śmieci, to zasadnym jest żądanie dostępu do usług na odpowiednim poziomie. Bez odpowiedzialności zbiorowej. Bez ograniczania w dostępie do śmietników.

Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Foxi 09.01.2020 13:15

  Stawiam tezę że w epoce zwanej “średniowiecze” było więcej wolności fiskalnej niż obecnie. Chłop pańszczyźniany (to był zwykły niewolnik nie oszukujmy się) płacił 10% tzw dziesięcinę i miał spokój. Trochę więcej wymagano od chłopów królewskich tz wolnych ludzi “baronów” którzy mieli za zadanie karmić i uzbrajać rycerzy. Dziesięcinę płacili tchórze czyli chłopi-niewolnicy oraz wszelkiej maści pasożytki dorobkiewicze w miastach. Wolni chłopi (tzw królewscy) oddawali dobrowolnie część swych “zarobków” na rzecz korony, która za to chroniła ich za pomocą opłaconych rycerzy (wojowników) przed napaścią z zewnątrz. Tak to wyglądało przed przybyciem na te ziemie “przedstawicieli handlowych.” Potem już fiskalizacja tylko się zwiększała osiągając obecny absurdalny poziom 20+ ukrytych podatków.

 2. Crash 09.01.2020 13:30

  Bezsens oporu w Polakach jest zakorzeniony bardzo mocno. Chcemy do Europy, chcemy być bogaci żyć w ładnym kraju mieć usługi na najwyższym poziomie ale dać od siebie to już nie chcemy nic. Bo nam się należy ! Mieszkałem w Niemczech tam płaciłem za wywóz segregowanych śmieci 80euro i jeszcze słyszałem że to mało. Jak kiedyś przez przypadek chciałem wrzucić plastikowa butelkę do szkła to sąsiad mnie uprzedził że jak wrzucę to dzwoni na policję. Więc Polacy zawsze są pokrzywdzeni. U mnie w bloku segregacja akurat działa większym problemem jest zbyt mała ilość śmietników albo zbyt wolne opróżnianie ich. Także może zamiast biadolić bez sensu że segregacja jest be. To zacznijcie segregować to kwestia przestawienia myślenia i wyrobienia nowych nawyków korona z głowy nikomu nie spadnie jak dokupić sobie w domu 3 kosze więcej. Bez przesady. Ceny też mnie nie dziwią że idą w górę. W Polsce bardzo dużo cen jest niedowartościowanych , firmy działają na granicy opłacalności i kombinują z podatkami czy umowami śmieciowymi bo w innym przypadku nie mają szans na kontrakt. Kiedy ludzie zrozumieją że wszystko kosztuje ? Ale Polska cfaniakiem stoi i na tym zarabiają tylko ci co mają dużo $,

 3. Szwęda 09.01.2020 15:20

  Cała ta segregacja to kompletna bzdura w XXI wieku! Wszystko to powinny wykonywać roboty! Na pewno chodzi o nic więcej jak o wyciąganie grubej kasy od ludzi! Cała prawda jest taka, że za segregację śmieci, to powinni dostawać pieniądze ci, którzy segregują, bo to jest praca, a nie ci, którzy te śmieci odbierają. Dotychczas śmieci segregowałem tylko dlatego, że dzięki temu wydaję mniej na worki jednorazowe, bo używam je dzięki temu wielokrotnie. Ale w momencie kiedy tylko podwyższą opłaty, to przestaję segregować, a śmieci będę wyrzucał wprost z pojemnika bez użycia worków! Z jakiej racji mam płacić wyzyskiwaczom jeszcze więcej za moją pracę!

 4. Radek 09.01.2020 16:37

  Raczej chodzi o to aby jak najwięcej roboty wykonywał zwykły człowiek i nie miał czasu na nic pożytecznego ani twórczego. Najlepiej jakby nie miał czasu na myślenie, bo jak wiadomo myślenie szkodzi. Po wykonaniu OBOWIĄZKOWYCH czynności ma wyczerpany usiąść przed TV i przyjmować całą papkę która tam leci. A segregowanie śmieci to jedna tylko z całego repertuaru głupich zajęć.
  A może segregowaniem powinni się zająć producenci śmieci?

 5. Szwęda 09.01.2020 16:45

  Tak, producenci zamiast zapychać się forsą do udławienia, powinni trochę zainwestować w opakowania tak żeby nie trzeba ich było segregować albo segregowanie ich odbywało się całkowicie automatycznie – niemożliwe? Chyba nie, bo na pierwszym miejscu zysk, a matka Ziemia niech zdycha!

 6. SirNick 09.01.2020 16:57

  Aby patrzeć, jak wprowadzą karę za pobór wody z kałuży. A jak rzucisz papierek na ziemię to posądzony zostaniesz o sprowadzenie zagrożenia katastrofy ekologicznej.

  Najgorsze w tym wszystkim jest nie to, że wprowadzają “debilne” przepisy, ale to, że brak jakiejkolwiek formy reakcji na to, bo część myśli, że jakoś to obejdę, albo jaki mogę mieć na to wpływ skoro i tak nikt nie reaguje.

 7. dfg 09.01.2020 21:29

  Za chwilę państwo Kiepscy zaczną znowu wywozić śmieci do lasu chcąc uniknąć napiętnowania podczas braku segregacji w czasie okienka czasowego.

 8. Fenix 10.01.2020 07:46

  Sejm i urzędy zasypać śmieciami , wtedy zajmą się kompleksowo rozwiązaniem tematu śmieci , nie tylko podwyżkami za śmieci czy karami od nieposegregowanych .Morawiecki i sejm do dzieła , mądrych postanowień rozwiązania problemu śmieci. W podatku WAT nie tylko zwrot dla producenta lecz w 1/2 do utylizacji wytworzonego produktu towaru i usługi nałożyć na producenta, wszyscy odpowiedzialni! Co do otwartych śmietników na godziny , to śmieci pozostawiamy pod śmietnikiem ,niech się tym zajmą zamykający śmietnik, prawda.

 9. Dawid 10.01.2020 10:31

  Panie i Panowie, ale to jest jeszcze nic o czym wy piszecie. Nie macie żadnego znajomego kto segreguje te śmieci, albo kto pracuje przy segregacji, ale na jakimś innym stanowisku? Tak się składa, że ja mam i u nas w pewnym małym mieście w Małopolsce polega to na tym, że nie ma żadnej segregacji na wysypisku. Owszem puszczą taśmę, na której jest kilka osób i co jakiś czas wyciągną z tego jakąś aluminiową puszkę i tyle, potem wszystko to co my segregujemy trafia do jednego wora. Ta cała segregacja to jest jeden wielki pic na wodę, a my za to musimy płacić grube pieniądze.

 10. aakk4488 10.01.2020 10:56

  Do Crash : sam se kupuj 3 kosze na śmieci więcej , segregacja to jest cholerny obowiązek zakładu komunalnego na który płacimy opłaty, po cholerę więc te zakłady segregacji odpadów ??? Po to żebyśmy za nich robotę odwalali, sam pracowałem na sortowni śmieci w Holandii i w Polsce i wiem jak to wygląda od środka, te zasrane ustawy są tylko po to by zabrać nam nasz cenny czas i byśmy nie mieli czasu nawet pierdnąć po pracy a co dopiero myśleć o tym jaki ten świat zepsuty jest i jak ta pseudo-polityka odbiera nam resztki wolności i godności !!

 11. pikpok 10.01.2020 11:05
 12. Crash 10.01.2020 12:21

  Segregacja śmieci odbiera ci wolność i godność ? Poważnie tak uważasz ? Czy tylko sobie żartujesz ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.