Abonenta można będzie okraść tylko na 35 zł

Opublikowano: 12.07.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Ministerstwo Cyfryzacji chce nas obronić przed oszustami, wyciągającymi za pomocą drogich SMS-ów tysiące złotych z kieszeni użytkowników komórek. Resort zaproponował przepisy na mocy których klient będzie mógł stracić maksymalnie 35 zł miesięcznie. Zdawać by się mogło, że oszuści powinni siedzieć, a nie tuczyć się taką kwotą od tysięcy poszkodowanych, ale na razie dobre i to.

Każdy z nas dostaje powiadomienia o super wygranych, o niesamowitych okazjach kupienia tego czy owego. Są też horoskopy, dowcipy i informacje o tym kto nas naprawdę kocha i jak bardzo. Wystarczy tylko wysłać SMS z treścią „Tak” na podany numer. W chwilę potem zaczynamy dostawać setki wiadomości. Tyle, że za każdą z nich operator nalicza potężną kwotę. Bardzo często jest to najzwyklejsze, ścigane przez policję wyłudzenie. Tyle tylko, że operator, który z tych tzw. usług premium pobiera od złodziejskiej firmy sutą prowizję nigdy nie był przez prawo ścigany. I nie będzie.

W projekcie zmiany ustawy Prawo Telekomunikacyjne mają wejść tylko zapisy ograniczające odpowiedzialność klientów. Operator będzie miał obowiązek zaproponowania abonentom progów kwotowych. Mają one wynosić 35 zł, 100 zł i 200 zł. A gdy nie określimy takiego progu to firma, w której mamy komórkę obligatoryjnie musi przyjąć, że zgodziliśmy się na próg 35 zł miesięcznie.

W Polsce działa ponad 600 firm rozsyłających drogie SMS-y. Klienci płacą nawet po kilka tysięcy złotych. Często jednak naciągacze zachowują się nader racjonalnie i haracz dla nich wynosi ledwie kilka złotych miesięcznie, więc często nie jest wykrywany przez abonentów.

Po nowelizacji, te groszowe oszustwa wciąż będą na porządku dziennym. Automatyczna blokada usługi premium nastąpi dopiero gdy kwota przekroczy dany próg. Czyli z reguły 35 zł.

“Chcemy, by parlament tym projektem zajął się zaraz po wakacjach” – zapowiada rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Przecież mozna u operatora zablokować wszelkie “usługi” premium… Ja tak zrobiłem, i nie mam ŻADNYCH prób wyłudzenia. Oszuści żeruja na głupocie i “pustostanowi” umysłowemu posiadaczy telefonów, czy innych urzadzeń. podpuszczaja niby “modna” “fajną” zabawa, czasami reklamowana przez aplifierów tych opłacanych, na forach, czy “pejsbooku”, albo tzw porzytecznych i… ów.

Waldorfus
Użytkownik

@rumcajs

Darwinizm Rumcajsa ze wschodniego lasu

Abonentów można teraz inaczej rabować – odnośnie wymuszania na klientach prepaid aby podpisywali lojalki – umowy: Firma Plus GSM i Play nakłada na posiadaczy kart prepaid, tzw lejek – w przypadku internetu. Mimo że warunki techniczne infrastruktury sieci pozwalają na co najmniej dziesięciokrotnie szybsze łącze (sprawdzałem inną kartą na umowie i czytałem opinie innych użytkowników – Google). U mnie powoduje on to, że gdybym chciał wysłać – na serwer – plik wielkości 1 MB, to mimo że posiadam modem 3G, trwa to nawet 5 minut. Proszę sobie wyobrazić ile trwało by wysłanie 100 MB pliku z filmem na serwer. Strony ładują się koszmarnie długo! Co mi pozostaje? Kupić inny starter w innej firmie. Może, coś pomoże…

Konkurencja na rynku, i w tym przypadku nie zdała egzaminu. Potrzebne są regulacje i ochrona państwa.

„(…)Oszuści żeruja na głupocie i „pustostanowi” umysłowemu posiadaczy telefonów(…)” – napisał rumcajs.

Zgadza się że – żerują. Kłopot polega tylko na tym, że każdy ma prawo do życia i poczucia bezpieczeństwa. Nawet osoby zniedołężniałe umysłowo, czy upośledzone. W cywilizowanym świcie, silniejsi pomagają słabszym: to są wartości; a nie ich, okradają – wykorzystując choćby ich naiwność.

Pewnie że niektórzy są tak chciwi że aż głupi. Ci zasługują nawet na karę. Ale spróbuj Rumcajsie znaleźć sposób aby doprecyzować to w akcie prawnym i zrobić to tak, aby każdy kto to przeczyta, zrozumiał to w jednakowy sposób.

Minie martwi co innego: odnośnie przyzwalania państwa. A mianowicie to, że państwo pozwala na inne niegodziwości w tym kraju: znęcanie się psychiczne i nawet fizyczne nad współpracownikami i pracownikami w miejscu pracy, szkole, szykany werbalne na ulicy, pobłażliwie traktuje coś co powinno być uznane za groźbę karalną, a często ignorowane jest przez policję – gdy np. chuligan spyta rowerzystę „wyj**ać ci w ryj?” – za to że za wolno jechał…

Wszyscy pamiętamy przypadek jak członek (zapomniałem jak się ten jegomość nazywa…) Solidarności Walczącej (tej która nie weszła w układ z postkomuną…) został uderzony na Marszu Pamięci Smoleńskiej przez „kodziarza”. O tym przypadku dowiedziała się cała Polska. Mimo to władza nie podejmuje żadnych kroków mających za cel umożliwienie ścigania takich przypadków z urzędu. Potrzebują nowych ofiar, męczenników za wiarę?… W szkole pracy i w miejscu zamieszkania, ludzie w ramach selekcji naturalnej, mają się zacząć zabijać nawzajem w tej nowej prawicowej rzeczywistości?…

Rumcajs, czy Ty, podobnie jak władza w naszym „prze-szczęśliwym” kraju razem ze swoimi konserwatywnymi świętymi pochlebcami i klakierami, chcesz nazywać osoby wysoko uwrażliwione (które nie powinny współistnieć między ludźmi prymitywnymi), cwaniakami?…

Mam dość przemocy w tym katolickim kraju. Jeżeli takie podejście elit do przemocy ma być wartością chrześcijańską, to ja proponuje zmienić tą religię: https://wolnemedia.net/policjanci-oskarzeni-o-spowodowanie-smierci-bezdomnego/#comment-213023

I uznać wreszcie prawdziwego Boga. Wszak Chrystus nie uczył rywalizacji; Chrystus uczył współpracy.

P.S.: Panie „Solidarnościowcu Walczący” z Marszu Pamięci za Smoleńsk – coś Pan oberwał od tego oprycha ubeckiego, i tak dzielnie to po katolicku ścierpiał: Nie każdy jest tak wielkim i silnym chłopem jak Pan. Chyba dość już przemocy w tym kraju, Panie Ziobro na długich wakacjach parlamentarnych…