90% uczestników referendum za niepodległością

Opublikowano: 02.10.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Wczoraj odbyło się referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Władze Hiszpanii uznają głosowanie za nielegalne. Lokale wyborcze w Katalonii zostały otwarte o godz. 9.00. Autonomiczny rząd Katalonii poinformował, że w niedzielę przed południem działało w regionie 73% lokali wyborczych z ponad 2300 zaplanowanych w referendum niepodległościowym. Głosowanie zakończyło się o 20.00.

Sytuacja w regionie jest bardzo napięta, w niektórych miastach doszło do starć głosujących z policją, w których rannych zostało wielu obywateli. Hiszpańska policja użyła przeciwko uczestnikom plebiscytu w Barcelonie broni gładkolufowej z gumowymi kulami i pałek. ​Burmistrz Barcelony Ada Colau zażądała od policji natychmiastowego przerwania działań wymierzonych w „bezbronną ludność”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hiszpanii podało, że do godziny 17.00 policja zamknęła 92 lokale do głosowania w całej Katalonii. W starciach wyborców z policją rannych zostało 12 funkcjonariuszy. Z niektórych lokali wyborczych policjanci zabrali urny i karty wyborcze.

Kataloński rząd poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że 90% głosujących w referendum opowiedziało się za niepodległością tego regionu, a tylko 8% było przeciwnych. Pozostałe głosy były nieważne. W niedzielnym referendum wzięło udział ok. 2,26 mln osób, czyli około 42,3% uprawnionych do głosowania. Jak poinformował rzecznik rządu Katalonii Jordi Turull, nie przeliczono kart do głosowania, które zostały skonfiskowane przez hiszpańską policję podczas interwencji w lokalach wyborczych.

Jordi Turull zapowiedział, że hiszpański rząd odpowie przed międzynarodowymi sądami za przemoc policji podczas referendum. Turull powiedział też, że podczas starć z policją zostały ranne co najmniej 844 osoby, z czego 337 w Barcelonie. Jedna osoba znajduje się w stanie ciężkim. Obrażenia odniosło też 33 policjantów.

Carles Puigdemont, szef rządu wspólnoty autonomicznej, potępił działania policjantów w Barcelonie. “Nieuzasadnione użycie przemocy, nieracjonalne i nieodpowiedzialne, przez hiszpańskie państwo, nie powstrzyma woli Katalończyków” — powiedział.

„To referendum jest farsą. Odbywa się bez należytego zabezpieczenia lokali wyborczych, bez kopert, bez komisji, bez list wyborczych, ale z wydrukowanymi i wcześniej uzupełnionymi kartami do głosowania, które przynoszą z domów” — powiedział na briefingu przedstawiciel rządu centralnego w Katalonii Enrique Mello.

„Zasadniczo referendum jest legalne, ale, jak w przypadku Szkocji, powinno się odbyć za zgodą Madrytu. Jednocześnie rząd centralny musi w końcu przestać blokować dialog” – powiedziała wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, europosłanka z Austrii Ulrike Lunacek. Polityk powiedziała, że jest zszokowana sytuacją w Katalonii i zaapelowała o deeskalacją konfliktu. “Potępiam użycie kul gumowych i pałek przez hiszpańskie struktury siłowe” – oświadczyła.

​Zgodnie z przyjętym we wrześniu przez kataloński rząd Aktem Przejściowym, w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników referendum Katalonia ma samodzielnie ogłosić niepodległość.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4] [5]
Kompilacja 5 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Myślę podobnie jak Maurycy- idioci rządzą nami tak jak i Hiszpanami…sami sobie piłują konar na którym siedzą:)

luzak1977
Użytkownik
luzak1977

A może taki był cel? Może na tym komuś zależy? Przecież z chaosu rodzi się “nowe”. Stara, rzymska (może nawet i starsza) zasada – dziel i rządź, zawsze się sprawdza.

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Ciekawe komuszki kto sfinansował ten kataloiński majdan?
Nasza policja powinna brać przykład z kolegów w Hiszpanii,a nie tolerować te kodowskie szumowiny na ulicach.Czołgami powinni rozjechać te komunistyczne szumowiny i raz na zawsze wybić ze łbów separatystyczne zapędy.Czwarta rzesza chce doprowadzić do upadku silnych państw narodowościowych i nie cofnie się przed niczym.Tylko zdecydowana mocna reakcja może pokazać im fucka.
ps;wystarczy nie kraść komuszki

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

I komuszki szczekają,kundle oglądać i wyciągać wnioski
https://www.youtube.com/watch?v=RPhUDoNdKLA
ps.wystarczy komuszki nie kraść

luzak1977
Użytkownik
luzak1977

@kudlaty72
Katolikowi Michalkiewiczowi marzy się to co kiedyś? Kościółkowi tak mają – naginają, te swoje przykazania, tak jak im pasuje.