Składanie kwiatów na Łotwie 9 maja będzie uważane za „agresję”

Opublikowano: 04.05.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1526

Składanie kwiatów w miejscach rozebranych radzieckich pomników będzie uważane za gloryfikację tych obiektów i przejaw agresji, a zatem jest niedopuszczalne – informuje na „Twitterze” łotewska policja. Nie jest natomiast zabronione składanie kwiatów w miejscach pochówku, bez tworzenia wiązanek i bez zbędnego zatrzymywania się.

20 kwietnia łotewski Sejm przyjął w ostatnim czytaniu ustawę zakazującą organizowania 9 maja imprez publicznych, które nie chronią interesów bezpieczeństwa narodowego, dzielą społeczeństwo, fałszują historię i nie solidaryzują się z Ukrainą. Ustawa o zakazie niektórych imprez publicznych z 9 maja nie określa ram czasowych, więc ma zastosowanie do wszystkich przyszłych dat 9 maja.

Ustawa stanowi, że 9 maja na Łotwie zabronione będą publiczne imprezy rozrywkowe i świąteczne, spotkania, procesje i pikiety w miejscach publicznych, z wyjątkiem tych, które odpowiadają celom ustawy. Celem ustawy jest ochrona interesów państwa i bezpieczeństwa publicznego, zapobieganie zakłóceniom porządku, ochrona zdrowia i moralności ludności.

Ustawa ma również na celu zapobieganie upokorzeniu i zagrożeniu wartości Łotwy jako państwa demokratycznego i narodowego, w tym rozłamu społeczeństwa, gloryfikacji wojny, agresji zbrojnej, totalitaryzmu, przemocy, a także zapobieganie zniekształcaniu odbiciu wydarzeń historycznych. Zgodnie z prawem samorządy terytorialne nie mogą wydawać zezwoleń na organizację imprez, które nie odpowiadają ww. celowi.

Również zgodnie z prawem obowiązuje całkowity zakaz używania wyrobów pirotechnicznych przez cały 9 maja i do godziny 7:00 w dniu 10 maja.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.