83% zbiorników wodnych w USA jest nieodwracalnie zatrutych

Opublikowano: 21.10.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1202

Według najnowszych doniesień aż 83% zbiorników wodnych w USA badanych w ogólnokrajowym badaniu okazało się skażone substancjami odpornymi na rozkład, które mogą powodować raka.

Z analizy przeprowadzonej przez Waterkeeper Alliance ze 114 rzek i strumieni przebadanych w całym kraju, 95 miało wykrywalny wysoki poziom tych toksycznych związków. Badanie wykazało, że prawie wszystkie te zbiorniki wodne były zanieczyszczone co najmniej jednym rodzajem substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS).

W niektórych miejscach, takich jak strumienie połączone z rzeką Potomac w stanie Maryland, rzeką Lower Susquehanna w Pensylwanii i rzeką Niagara w Nowym Jorku, poziomy zanieczyszczenia były tysiące i setki tysięcy razy wyższe niż to, co eksperci uważają za bezpieczną dla wody pitnej.

„Kiedy na początku tego roku rozpoczęliśmy testowanie zbiorników wodnych pod kątem PFAS, wiedzieliśmy, że w naszym kraju istnieje poważny problem z PFAS, ale te wyniki potwierdzają, że jest to niedopowiedzenie” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Waterkeeper Alliance, Mark Yaggi.

Substancje te są obecne w szczególności w pianie gaśniczej paliwa lotniczego i emisjach przemysłowych. Ponadto PFAS są również kluczowymi składnikami różnych produktów gospodarstwa domowego. Związki te mają tendencję do gromadzenia się zarówno w ludzkim ciele, jak iw środowisku, w związku z czym otrzymały przydomek „wieczny”. Wiąże się z nimi duża liczba chorób, w tym rak tarczycy, rak nerki i rak jąder.

Ilustracja: ATDSPHOTO (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.