83 procent obywateli myśli o wyemigrowaniu
Już tylko 17 proc. zamieszkujących pomiędzy Bugiem i Odrą nie zastanawia się nad emigracją. W Polsce nie zatrzymuje już nawet stosunkowa dobra praca.
Obszerny artykuł dot. najnowszej fali emigracji z Polski opublikował tygodnik „Newsweek”. Wypowiadający się tam eksperci twierdzą, że chodzi już nie tylko o kwestie zarobkowe, ale ogólnohumanistyczne. Polska rzeczywistość nie jest w stanie zaspokoić już niczyich oczekiwań. Dziennikarze „Newsweeka” powołują się na swoje rozmowy z osobami, które niedawno wyjechały na stałe z Polski oraz badania firmy Millward Brown. Cytowany w artykule lekarz nie chce pracować „w nepotycznej, hermetycznej i zawodowo rozleniwionej hierarchii”, studentka zarządzania nie chce zarabiać 1,2 tys. zł miesięcznie.
Powraca również kwestia „smieciówek”: „Dominują młodzi, do 35. roku życia. Znajdują tam pierwszą legalną, etatową pracę. Część, jeśli pracowała w Polsce, to dorywczo, najwyżej na umowy-zlecenia. Tam znajdują stabilizację, założą rodzinę i do tamtejszych szkół będą zapisywać swoje dzieci” – analizuje prof. Okólski.
Prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego, stwierdza jasno, to co lewica powtarza od dawna – „młodzi dostrzegają zalety systemu świadczeń socjalnych i społecznych”.
Statystyka jest zatrważająca. 83 proc. obywatelek i obywateli zastanawia się na emigracją. Ot i kolejny sukces transformacji. „Praca w Polsce przestaje być już podstawowym wyborem. Z najnowszych badań, które instytut Millward Brown przeprowadził na zlecenie Work Service, wynika, że jedynie 17 na 100 dorosłych Polaków nie rozważa emigracji. Myślą o niej już nie tylko ci, którzy ani się nie uczą, ani nie pracują. Także ci, którzy mają etat, a ci, którzy zarabiają powyżej 5 tys. złotych, też nie wykluczają wyjazdu” – czytamy m. in. w artykule.
Nowa polska władza spowoduje, iż odsetek osób, którzy zechcą tu zostać spadnie poniżej procenta. Konstrukcja rządu zapowiada ni mniej, ni więcej jak pogłębienie wszystkich problemów nękających społeczeństwo, a nie ich rozwiązanie.
Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu