803 lata globalnej inflacji

Opublikowano: 27.09.2012 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 894

Zwróć uwagę na punkt, w tym trwającym 803 lat wykresie światowej inflacji, kiedy to został stworzony FED (1913).

Powyższy wykres otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Jim Reid z “podróży w nieznane”, z którą wkrótce będziemy działać bardziej wnikliwie. Na razie chcemy, zwrócić uwagę czytelników na to, co jest prawdopodobnie najważniejszym aspektem współczesnych monetarnych czasów: Pojawienie się utrzymującej się inflacji, i zniknięcie deflacji.

Wykres 18 przedstawia medianę globalnej inflacji od 1209 (po lewej), a następnie od 1900 (po prawej). Jak już omawialiśmy w poprzednich artykułach inflacja nabrała zupełnie innej osobowości na początku XX wieku. Wykresy są przedstawione na skali logarytmicznej, aby umożliwić nam łatwe zobaczenie gwałtownego wzrostu inflacji w ciągu ostatnich 100 lat, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych lat.

Zauważ, że jeśli użylibyśmy średniej zamiast mediany, wykres byłby wyglądał niemal absurdalne biorąc pod uwagę skrajne poziomy hiperinflacji obserwowane w wielu krajach w ciągu ostatniego stulecia. Dane wykresu opierają się na pełnym zestawie 24 krajów, z których posiadamy dane o inflacji od 1901 roku. Wiele krajów posiada dane, które sięgają wiele dziesiątków lat wstecz a niektóre wiele wieków. Zawarliśmy dane jakie były dostępne.

To nie jest tylko ogólny trend wzrostu cen, jest to fakt, że nawet pojedyncze lata deflacji są coraz trudniejsze do znalezienia na całym świecie w ciągu ostatniego stulecia. Wykres 20 przedstawia te same dane używane powyżej, ale pokazujące medianę inflacji rok do roku aż do roku 1209 (po lewej) i na okres krótszy od roku 1800 (po prawej).

Przed XX wiekiem okresy deflacji były niemal tak częste jak okresy inflacji. Jednak, jak wspomniano powyżej, to wszystko zmieniło się w ciągu ostatnich 100 lat. Rzeczywiście nie da się zauważyć okresu deflacji w środku symetrii globalnej skali od 1933 roku. Mamy więc teraz prawie 80 lat bez globalnego spadku cen (rok do roku).

Wykres 21 rozszerza tę analizę wskazując procent krajów w naszej próbie z ujemnym wskaźnikiem inflacji (rok do roku), z całkowitą liczbą krajów w naszej próbie dla każdego roku. Kilka krajów odczuło okres deflacji w ciągu ostatnich 100 lat, w szczególności kiedy odcięto połączenie ze standardem złota w 1971 roku. Od 1987 nie więcej niż 2 kraje (z maksymalnej próby 24) było w jednym roku świadkami deflacji, w większości przypadków jednym z tych dwóch krajów była Japonia.

Więc choć przez ostatnie 30 lat mieliśmy okres, gdzie inflacja wydawała się być pod kontrolą na całym świecie, nie jest to na ogół trwały trend w okresie długoterminowym. Zerwanie ze standardem złota pozwoliło krajom na to, iż nie mają deflacji dając im wolną rękę w prowadzeniu polityki kreacji pieniądza.

Chociaż lista hiperinflacji nie zawiera wszystkich informacji w 100%, tendencja jest absolutnie poza dyskusją. Lata 1980 i 1990 były świadkami ogromnej ilości przykładów takich zdarzeń. Mimo iż wszystkie ze zdarzeń miały miejsce poza rozwiniętym światem to region rozwinięty również był opanowany przez krajowe wysokie inflacje z dużymi rozbieżnościami między krajami.

Autor: Zero Hedge
Źródło oryginalne: PrisonPlanet.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. _SL_ 27.09.2012 23:11

    Wykresy dobrze przedstawiaja dzialanie pieniadza fiducjarnego w polaczeniu z etatystyczna i socjalistyczna polityka rozbuchana przez ochlokratyczne pozadania zaspokajane tymze pustym pieniadzem, oczywiscie z % poprzez rabunek podatkowy.

    Pragne zwrocic uwage na zanizona moim zdaniem szpile konkwisty Hiszpanskiej, gdy Iberyjczycy zalali Europe sparchalym zrabowanym zlotem i srebrem ktore w przypadku zlota zle prztapiali i czesto “wbogacali”. Wywolalo to niespotykana inflacje(jak na tamte czasy) w Zachodniej Europie poczatku XVI wieku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.